Správa Tatranského národného parku (TANAP) zachytila počas zimného sčítania vodného vtáctva najmä kačicu divú, vodnára potočného, potápača veľkého, labuť veľkú, kačicu chrapku, čajku bielohlavú, volavku popolavú, potápka malého a rybárika riečneho.
Monitorované boli úseky na riekach Váh, Poprad, Oravica ako aj ich prítoky. Sčítanie sa konalo 15. až 16. januára. Informuje o tom Správa TANAP-u na webovej stránke.
Na Slovensku sa počas zimy udomácnili vzácne druhy vtákov
„Každoročne sa popri hlavnej náplni sčítania vtáčích druhov potravne naviazaných na vodu sledujú aj pobytové znaky iných chránených živočíchov. Okrem vydry riečnej sme mali popri vodných tokoch možnosť sledovať aj stopy vlka dravého, rysa ostrovida a pobytové znaky bobra vodného,“ uvádza TANAP.
Okrem mapovania vtáctva sa sleduje aj stav vodných tokov z hľadiska ich znečistenia. Na Bielom Váhu v úseku, kde boli pravidelne evidované štyri páry vodnárov potočných, sa situácia zmenila v dôsledku výskytu kalov z čističky odpadových vôd.
V Pieninách prebiehalo zimné sčítanie vodného vtáctva, zdokumentovalo sa viacero druhov
Pre vodnára je za takých podmienok lov drobných živočíchov nemožný a preto bol zaznamenaný až štyri kilometre ďalej, tam, kde bola voda čiastočne vyčistená.