V týchto oblastiach je stret s medveďom pravdepodobnejší. Poľovníci radia, ako sa správať, ak na neho natrafíte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď
Poľovníci radia, ako sa správať pri strete s medveďom. Foto: ilustračné, Thinkstock.

Po nedávnom prípade usmrtenia muža medveďom na Liptove sa objavili ďalšie dva incidenty, v ktorých hrala hlavnú úlohu táto šelma.

Iný medveď sa v utorok večer dostal na terasu jedného z hotelov v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Našťastie sa nikomu nič nestalo a zviera z miesta napokon ušlo. Poľovníci upozorňovali aj na medveďa, ktorý sa pohyboval v Sučanoch.

Zásahový tím v Sučanoch

Hovorca Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák pre portál NášVidiek.sk začiatkom týždňa vyhlásil, že prípad dokazuje neschopnosť Zásahového tímu pre medveďa hnedého ministerstva životného prostredia.

Jeho členovia chodili zviera plašiť a strieľali do neho gumené projektily, no medveď to ignoroval. „Ak si to zviera spojí s ľudskými pachmi, vychovávajú si medveďa, ktorý bude pri stretnutí s človekom agresívny. Naše argumenty však nikto nepočúva,“ dodal.

Štvorročnú medvedicu dlhodobo prikrmoval granulami občan zo Sučian. Zviera nejavilo známky plachosti, jeho umiestnenie do odchovného zariadenia nebolo možné. Zásahový tím ho preto musel zneškodniť.

Najohrozenejšie oblasti

Podľa poľovníckej komory medvede opúšťajú svoje prirodzené teritóriá a dostávajú sa do oblastí, ako sú Nitra či Galanta, kde nemajú čo robiť. Často utekajú samice pred samcami, ktoré im chcú zabiť mláďatá, aby sa dostali opäť do ruje.

Najväčšie riziko stretu s medveďom je v oblastiach, kde je jeho hustota najvyššia a teda napríklad v Malej a Veľkej Fatre, Nízkych a Vysokých Tatrách alebo na Poľane. „Vyskytuje sa však už naprieč celým Slovenskom a teda stretnúť ho môžete už kdekoľvek,“ uviedol Kaššák.

Vo vyššie menovaných oblastiach je však najväčšia pravdepodobnosť, že na neho môže človek naraziť.

Tvárou v tvár

Najbližšie sa k medveďovi dostávajú zrejme vo Vysokých Tatrách. Tam sa šelmy už prechádzali aj pomedzi turistov, ľudia si ich fotili z pár metrov na Hrebienku, Smokovci, teda aj kdekoľvek, kde neustále navštevujú intravilán obcí.

„Taktiež boli prípady za posledné týždne, kedy museli turisti a cyklisti zavolať policajtov, lebo sa im medvede nechceli uhnúť z cesty,. To sa stalo v Malej Fatre a na Poľane,“ doplnil hovorca poľovníkov.

Objasnil takisto, ako sa správať, keď sa človek dostane do blízkosti medveďa. V prírode stačí, ak na neho osoba prehovorí. Medveď, pokiaľ má prirodzenú plachosť, ujde. “Medveďa nesmiete prekvapiť, lebo potom má tendenciu útočiť, keď zacíti, že nemá kam uniknúť,“ uviedol.

Upozornil, že človek nesmie kričať a panikáriť, ani sa prudko pohybovať či bežať. „Je nutné opatrne vycúvať a zavolať napríklad políciu,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz Kaššák
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská poľovnícka komora