Opatrenia prezentované v Európskom ekologickom dohovore sú príliš slabé a ich predstavenie je príliš všeobecné. Tvrdí to vo svojom tlačovom vyhlásení organizácia Greenpeace Slovensko.
Nižšie emisné kvóty
Jeden z chystaných cieľov Európskej komisie – znížiť emisné kvóty v Európskej únii do roku 2030 o 50 percent, nie je podľa organizácie dostatočným riešením a čím dlhšie sa bude čakať, tým dramatickejšie budú následky ekologickej a klimatickej krízy.
Brusel predstavil Európsky ekologický dohovor, na opatrenia bude potrebovať stovky miliárd eur
„Plán predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen sľubuje riešenie klimatickej krízy a masívnej straty biodiverzity. Pod nánosom veľkých slov sú ukryté opatrné a najmä pomalé opatrenia. Klimatické ciele, ktoré navrhuje, sú príliš slabé a prichádzajú príliš pomaly. Je nevyhnutné, aby konkrétne opatrenia adresovali tie otázky výroby a spotreby, ktoré nás dohnali až na pokraj ekologického kolapsu. Akékoľvek úspešné riešenie klimatickej, ekologickej a sociálnej krízy sa nezaobíde ani bez ďalekosiahlych zmien v ekonomickom systéme, ktorý desaťročia odmeňoval ničenie životného prostredia. V tomto zlomovom momente je kľúčové, aby komisia predložila také legislatívne návrhy, ktoré budú reálne riešiť výzvy, ktorým ako spoločnosť čelíme,“ povedala koordinátorka kampaní Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.
Dosiahnutie udržateľnosti
Európska agentúra pre životné prostredie upozorňuje, že ak bude EÚ pokračovať v neustálej podpore ekonomického rastu a bude iba riadiť environmentálne a sociálne dôsledky klimatickej krízy, nedosiahne udržateľnosť.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila svoj klimatický plán v stredu. Jeho cieľom je, aby Európa do roku 2050 zastavila produkovanie čistých emisii skleníkových plynov a využívanie prírodných zdrojov úplne oddelila od hospodárskeho rastu.
Výsledkom by podľa von der Leyenovej mala byť spravodlivá a prosperujúca spoločnosť, ktorá bude brať ohľad na životné prostredie.