Veľká Svišťovka vo Vysokých Tatrách je už spriechodnená, TANAP turistov vyzýva k opatrnosti pre nestabilný terén

Veľká Svišťovka, Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, www.facebook.com
  • aktualizované 26. júla 10:41

Veľká Svišťovka je už priechodná. Časti červeno značeného turistického chodníka medzi Skalnatým a Zeleným plesom, ktoré počas piatkovej intenzívnej búrky poškodila voda, sa pracovníkom zo Strediska terénnych služieb Správy Tatranského národného parku (TANAP) podarilo zreparovať.

Terén je stále nestabilný

Ako ďalej informovala Martina Petránová zo správy národného parku, doplnili taktiež reťaze, ktoré vytrhli padajúce kamene.

„Turistov však aj naďalej žiadame o opatrnosť, terén je totiž stále nestabilný a zvlášť pri daždi hrozí, že dôjde k opätovnému uvoľneniu skál a zosuvom. Pri schádzaní myslite na to, že na chodníku nie ste sami a pod vami sa pohybujú ďalší ľudia, ktorých môže padajúca sutina či kamene zasiahnuť,“ pripomenula Petránová.

Turistom pomáhali záchranári

V oblasti, kde sa nachádzajú reťaze, museli v piatok popoludní zasahovať aj horskí záchranári. Ako informovali, postupne pomohli deviatim turistom, ktorí sa báli pokračovať ďalej.

Vďaka lanovej technike ich dostali cez úseky, ktoré vymyla prívalová voda. V sobotu tam však vrtuľník podľa Petránovej letel opäť.

„Jeho posádka ratovala ľudí, ktorí sa tadiaľ snažili prejsť, avšak uviazli v neprehľadnom teréne,“ uviedla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Petránová
Firmy a inštitúcie Správa TANAPu