Poľský minister poľnohospodárstva Jan Krzysztof Ardanowski odoslal ministerke pôdohospodárstva SR Gabriele Matečnej list, v ktorom vysvetlil celú situáciu.
Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave vyjadruje poľutovanie nad tým, že na jednom z poľských bitúnkov (v blízkosti mesta Ostrów Mazowiecka) nelegálne porážali choré zvieratá. Vzhľadom na to, že sa mäso z tohto podniku dostalo na Slovensko, čo vyvolalo veľké znepokojenie verejnosti, poľský minister poľnohospodárstva Jan Krzysztof Ardanowski odoslal ministerke Gabriele Matečnej list, v ktorom vysvetlil celú situáciu. Poľský veľvyslanec na Slovensku Krzysztof Strzałka zároveň požiadal Gabrielu Matečnú o stretnutie 1. februára, počas ktorého list odovzdá a taktiež podá dodatočné informácie o reakcii poľských orgánov na tento incident. Informovalo o tom vo štvrtok Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave v tlačovej správe.
Prijali opatrenia
Poľské veterinárne orgány prijali podľa veľvyslanectva všetky potrebné opatrenia na zabránenie tomu, aby sa choré mäso dostalo do obehu. Bitúnok bol zatvorený a vyňatý zo zoznamu podnikov, ktorých výrobky majú povolenie na predaj. Hlavný veterinárny lekár Paweł Niemczuk nariadil kontrolu všetkých bitúnkov hovädzieho dobytka na poľskom území. Momentálne sa zvažuje povinnosť mať videomonitoring k dispozícii na žiadosť Veterinárnej inšpekcie.
Počas stretnutia pracovnej skupiny Hlavných veterinárnych lekárov v Bruseli – 30. januára, zástupca Poľska Paweł Niemczuk poskytol podľa veľvyslanectva všetky potrebné informácie tykajúce sa tohto incidentu. Vrátane toho, že mäso z podniku, ktorý získal hovädzinu z podozrivého bitúnku, sa dostalo do 10 krajín, vrátane Slovenska, v množstve vyše dvetisíc kilogramov. V prípade Slovenska výrobky importovali deviati odoberatelia. Celá záležitosť bola nahlásená do unijného systému včasného varovania RASFF. Európska komisia posúdila poľský postup ako správny a oznámila, že od 4. do 8. februára pošle do Poľska svojich audítorov. Požiadala taktiež o najaktuálnejšie informácie o výsledkoch prebiehajúceho vyšetrovania.
Môžu sa narušiť vzťahy
„Neexistuje žiaden dôkaz o tom, že mäso, ktoré sa ocitlo na Slovensku, je skazené, a tým viac o tom, že by mohlo poškodiť niečie zdravie. Vyvolávanie podobnej hystérie médiami, a taktiež cez vyjadrenia niektorých zástupcov orgánov, s Poľskom spriatelenej Slovenskej republiky, je nepochopiteľné a neoprávnené,“ uviedlo veľvyslanectvo v reakcii a dodalo, že obvinenia proti poľským veterinárnym úradom z nedôveryhodnosti a podvodu ohrozujú dobré vzťahy medzi Poľskom a Slovenskom.