Vidiecka platforma podporuje povinné stropovanie priamych platieb

Bank note 209104_1280 1 1.jpg

Stropovanie považuje Vidiecka platforma za vhodný nástroj, pomocou ktorého možno zvýšiť finančnú podporu pre malých a rodinných farmárov.

Farmári z Vidieckej platformy súhlasia s návrhom Európskej komisie, ktoré hovorí o povinnom stropovaní priamych platieb v poľnohospodárstve. „Po dlhoročných rozsiahlych diskusiách konečne dozrel ten správny čas na uvedenie zastropovania do praxe. Stropovanie považujeme za vhodný nástroj, pomocou ktorého môžeme zvýšiť finančnú podporu pre malých a rodinných farmárov a zároveň pokryť výdavky súvisiace so zmenou klímy, životným prostredím, pôdou a životnými podmienkami zvierat,“ uviedla Vidiecká platforma.

Naše poľnohospodárstvo stropovanie potrebuje

Podľa platformy dáta z nedávno publikovanej štúdie Inštitútu pôdohospodárskej politiky indikujú, že by poľnohospodárstvo v našich podmienkach stropovanie potrebovalo. „V EÚ 80 % priamych platieb poberá 20 % najväčších fariem. Na Slovensku je to ešte výraznejšie, nakoľko až 94 % všetkých priamych platieb, takmer 400 miliónov eur ročne, získa 20 % najväčších fariem a ide o najväčšiu koncentráciu priamych platieb v EÚ. Česká republika je na druhom mieste, 20 % subjektov získava takmer 90 % priamych platieb,“ konštatovala platforma.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom