Vláda by mala podľa KDH zakázať dovoz obilia z Ukrajiny, žiada aj zverejniť čiernu listinu obchodníkov

Milan Majerský, KDH
Milan Majerský a členovia strany KDH. Reprofoto: www.facebook.com

KDH vyzýva vládu, aby podobne ako Poľsko a Maďarsko zakázala dovoz obilia a ďalších vybraných produktov z Ukrajiny na Slovensko. Najmä pokiaľ sa nevytvoria záruky, že zásielky obilia budú cez Slovensko iba prechádzať do tretích krajín. Informovala o tom hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Ukrajinské obilie a kukurica

KDH žiada ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana o vysvetlenie, ktoré rezortné orgány zlyhali a ako sa mohlo stať, že ukrajinské obilie a kukurica sa obchodovala na Slovensku.

Ukrajina dostala v rámci pomoci od Európskej únie nulové clá na vývoz jej obilia. Podmienkou bolo, že územie členských štátov bude slúžiť iba pre potreby tranzitu do iných krajín. Toto sa však podľa KDH porušilo.

Čierna listina obchodníkov

Zároveň žiadajú zverejniť a zapísať na čiernu listinu obchodníkov a majiteľov skladov, ktorí dohodu o tranzite porušili, na tomto obchode zarobili a sú priamo zodpovední za kolaps na trhu s komoditami. Hnutie tiež požaduje, aby rezort vyvodil voči týmto firmám vyvodil adekvátne konzekvencie.

KDH považuje pomoc Ukrajine za prejav solidarity, ale nemôžeme tolerovať porušovanie dohôd a právnych predpisov,“ dodalo hnutie vo svojom stanovisku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka HalamováSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaKDH Kresťanskodemokratické hnutie