- aktualizované 31. marca, 12:19
V súvislosti s výskytom už piateho ohniska slintačky a krívačky (SLAK) na farme v Plaveckom Štvrtku (okres Malacky) v pondelok mimoriadne zasadá vláda.
Kontakt s farmou v obci Levél
Ako informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč, existuje podozrenie, že táto slovenská farma mala mať kontakt s maďarskou farmou v obci Levél 17. marca.
Slintačka a krívačka sa na Slovensku rozšírila, budú musieť usmrtiť ďalších vyše 3-tisíc kusov dobytka - VIDEO
Potvrdený výskyt SLAK v maďarskom chove bol následne oznámený až 26. marca. „Ako sa SLAK na našu farmu dostal bude ešte predmetom šetrenia. Je to domnienka a s touto informáciou pracujeme, ten kontakt v rámci maďarskej farmy v obci Levél tam bol,“ povedal Takáč.
Momentálne je nutné čo najrýchlejšie utratiť vyše 3 500 kusov hovädzieho dobytka na farme v Plaveckom Štvrtku.
Pravidlá sa zatiaľ meniť nebudú
Minister zdôraznil potrebu nájsť vhodné miesto na likvidáciu zvierat v blízkosti farmy, aby sa minimalizovala vzdialenosť prepravy. Vybraná lokalita musí spĺňať všetky bezpečnostné aspekty, vrátane geologického prieskumu a mať potvrdenie od Ministerstva životného prostredia SR.
Napriek kritike opozície voči striktným opatreniam hlavného veterinára, pravidlá sa zatiaľ meniť nebudú. „Sami vidíte, že napriek kritike opozície voči striktným opatreniam hlavného veterinára máme potvrdený ďalší výskyt nákazy. Tu politika nemá miesto, všetci poľnohospodári musia vydržať a dodržiavať pokyny a nariadenia. Vyčkajme nejaké 2-3 týždne a potom sa rozprávajme o uvoľnení pravidiel, lebo ako môžeme vidieť potom to môže mať veľké následky na naše chovy,“ povedal Takáč.
V trojkilometrovom ohnisku nákazy budú testované všetky zvieratá a prebieha trasovanie pre elimináciu rizika. Neregistrované chovy predstavujú veľké riziko, ale aj im bude kompenzovaná strata.
Financie na boj proti nákaze
Pondelkové mimoriadne zasadanie vlády v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky (SLAK) na Slovensku súviselo s požiadavkami krízového štábu na použitie rezervy na riešenie krízových situácii a vyčlenenie, resp. navýšenie profesionálnych vojakov na zabezpečenie strážených objektov s výskytom SLAK.
Hlohovec nebol informovaný o pláne likvidovať uhynuté zvieratá na skládke Vlčie hory
Ako informoval po zasadaní predseda vlády SR Robert Fico, tieto požiadavky predložené na rokovanie vlády ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom boli schválené a vláda okrem navýšenia počtu vojakov, vyčlení aj 10 miliónov eur na nákup tovarov a služieb nevyhnutných pre boj proti nákaze. Finančné prostriedky majú byť využité na „činnosti na záchranu a ochranu života, zdravia osôb a záchranu majetku, ale aj na činnosti na ich odsun z ohrozených alebo z postihnutých priestorov“.
Nasadenie vojakov
Na zabezpečenie opatrení v súvislosti s epidémiou budú podľa rozhodnutia vlády nasadení aj vojaci. Tí budú slúžiť v rámci spoločných hliadok spoločne s príslušníkmi Policajného zboru pri udržiavaní verejného poriadku v blízkosti hraničných priechodov Slovenska s Maďarskom a vybraných hraničných priechodov s Rakúskom, a tiež pri zabezpečovaní vybraných strážených objektov.
V obci Baka ukončili porážku zvierat pre slintačku a krívačku, krízový štáb začal s odškodňovaním chovateľov – VIDEO
Vojaci budú podľa rozhodnutia kabinetu nasadení do 31. mája. Premiér pripomenul, že napriek identifikácii nového ohniska v Plaveckom Štvrtku Slovensko zatiaľ túto nákazu zvláda. Rizika sú však podľa neho enormné.
„V prípade Plaveckého Štvrtku ide zjavne o prenos fyzickým kontaktom. Situácia nie je ľahká a výkriky na výmenu hlavného veterinára a zmiernenie pravidiel nie sú na mieste. Ak sa nám to rozlezie po Slovensku, tak nám kľakne celé poľnohospodárstvo. Opakujem že strata tisíc kusového stáda dobytka stojí 7 až 10 miliónov eur. Už teraz hovoríme o škode na úrovni 60 až 70 miliónov eur a stále sme len na začiatku,“ povedal Fico.
Situácia v EÚ
O situácii v súvislosti SLAK informoval Fico aj predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyenovú. Povedal, že prípad Slovenska a Maďarska môže vytvoriť problém v celej Európe.
„Sme blízko Česka, Rakúska. S predsedníčkou EK som sa dohodol, že v krátkom čase ju budeme informovať o našich návrhoch o kompenzácie. Už dnes hovoríme o 60 – 70 miliónoch eur, škoda však bude zjavne väčšia, nakoľko na obnovu chovou budeme potrebovať približne dva roky. Už teraz existujú rôzne európske fondy, ale pozeráme sa aj na iné, aby boli pružnejšie,“ povedal Fico. Premiér tiež vyzval všetkých, aby nezneužívali túto tému.
Sabo skritizoval plán umiestniť usmrtené zvieratá na skládku Vlčie hory. Mala byť už dávno uzavretá, tvrdí
„Je to strašné, ale tieto kroky sú nevyhnutné na záchranu situácie. My musíme garantovať bezpečnosť potravín. A všetkých, čo pochybujú o prijatých opatreniach, pozývam na úrad vlády na hostinu, aby si pochutili na takomto mäse alebo mlieku,“ uzavrel Fico s tým, že postoj krízových opatrení a štábu v prijatých opatreniach podporuje.
Slintačka a krívačka je závažná, vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba zvierat s významnými negatívnymi ekonomickými dopadmi, keďže postihuje hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a raticovú zver. Vláda v tejto súvislosti 25. marca vyhlásila mimoriadnu situáciu.