Vláda odobrila prechod štátnych pozemkov v národných parkoch pod Štátnu ochranu prírody, zmena sa zamestnancov nedotkne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
TANAP
Pohľad na Tatranský národný park. Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

Štátne pozemky nachádzajúce sa v národných parkoch by mali prejsť pod správu Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR). Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane prírody, ktorého predkladateľom je skupina koaličných poslancov.

Návrh na stredajšom rokovaní odobrila vláda. Novela počíta s prechodom pozemkov z právnických osôb v zriaďovateľskej a zakladateľskej pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MRPV SR) na ŠOP SR k 1. júlu 2022.

Komplexná ochrana prírody

Termín zmeny sa však netýka majetku Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) a štátneho podniku Lesopoľnohospodársky majetok Ulič. Tie totiž od 1. januára budúceho roku majú prejsť spod správy MPRV SR do gescie Ministerstva životného prostredia (MŽP SR).

Predkladatelia uvádzajú, že prevod správy štátnych pozemkov je základným predpokladom pre zabezpečenie komplexnej ochrany prírody v národných parkoch, keďže práve národné parky sú kľúčové z hľadiska zabezpečenia priaznivého stavu ochrany druhov a biotopov.

„Prechod správy štátnych pozemkov pod správu organizácie ochrany prírody je krokom, ktorý mal byť realizovaný už v minulosti a je chybou, že k nemu prichádza až teraz po desiatkach rokov sporov medzi štátnymi organizáciami v pôsobnosti dvoch rezortov. Prechod správy pozemkov je primárnym predpokladom pre reformu národných parkov a ich fungovanie po vzore iných vyspelých krajín Európy a sveta,“ uvádza sa v predkladacej správe.

Väčší rozvoj regiónov

Zmena podľa predkladateľov nebude mať negatívny vplyv na zamestnanosť, pretože ŠOP SR prijme všetkých lesníkov a robotníkov, ktorí sa podieľajú na obhospodarovaní lesov v národných parkoch pri zachovaní ich doterajšieho ohodnotenia.

Počas prechodného obdobia niekoľkých rokov sa počíta s pozvoľným utlmovaním ťažby, vylúči sa ťažba vo vybraných bezzásahových územiach, pričom v ostatných územiach sa bude vykonávať prírode blízke obhospodarovanie lesa, ktoré si vyžaduje ešte viac pracovníkov.

Zmena by regiónom zároveň mala priniesť väčšie možnosti k rozvoju, o čom svedčia skúsenosti z celej Európy vrátane krajín strednej Európy s podobným historickým vývojom.

Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. novembra tohto roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Lesopoľnohospodársky majetok UličMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírodyŠtátne lesy TANAPuVláda SR