Vláda schválila zmeny pri delimitácii pozemkov štátu a obnovnej ťažbe v národných parkoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smrek, jedľa, borovica, les, stromy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kabinet na stredajšom rokovaní schválil zmenu postupu pri delimitácii nehnuteľných majetkov vo vlastníctve štátu v národných parkoch. Cieľom je stabilizácia procesu prechodu pozemkov pod správy národných parkov.

Druhou zmenou sa sleduje vytvorenie podmienok pre optimalizovanú obnovu ťažby k stavu lesných porastov tak, aby sa rešpektovala ochrana národných parkov.

Prírode blízke hospodárenie

Na území Národného parku Malá Fatra, Národného parku Veľká Fatra, Národného parku Nízke Tatry, Národného parku Muránska Planina, Národného parku Slovenský kras a Národného parku Poloniny obnovná ťažba vo vlastníckom celku štátnych podnikov Lesy Slovenskej republiky a Lesopoľnohospodársky majetok Ulič nebude môcť prekročiť počas jedného kalendárneho roka jednu desatinu z objemu obnovnej ťažby, ktorá je odporúčaná programom starostlivosti o lesy.

Zároveň bude musieť byť vykonaná postupmi prírode blízkeho hospodárenia.

Správa bude vydávať stanovisko

Rovnako správa národného parku bude vydávať stanovisko na základe predloženého plánu obnovnej ťažby, ktorý budú predkladať Lesy Slovenskej republiky a Lesopoľnohospodársky majetok Ulič a ktorý bude musieť informovať o objeme ťažby v metroch kubických za porast, o hospodárskom spôsobe, forme hospodárskeho spôsobu, zákrese plánovanej obnovnej ťažby pomocou mapových značiek v porastovej mape na základe grafickej evidencie.

Ak správa národného parku vydá stanovisko, podľa ktorého je potrebné predložený plán obnovnej ťažby zmeniť, štátne podniky predložený plán obnovnej ťažby budú musieť upraviť a opätovne predložiť správe národného parku na vydanie súhlasného stanoviska. Správa ho napokon vydá do 21, resp. 30 dní od doručenia plánu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať