BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Andrej Danko navrhne na júnovej schôdzi NR SR, ktorá začína už v utorok, preloženie vládneho návrhu zákona o poľovníctve na septembrovú schôdzu parlamentu. Stane sa tak z dôvodu, že v ňom nie sú dohodnuté všetky legislatívne parametre.
Novelu riešili na Koaličnej rade
Informoval o tom v pondelok po rokovaní koaličnej rady predseda Smeru-SD Robert Fico. Proti tomuto návrhu uplynulé týždne ostro vystúpili zástupcovia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR (RPPS), ktorú tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agropotravinárskom sektore Slovenska, a tiež zástupcovia Vidieckej platformy a Spolku farmárov Slovenska.
Farmármi žiadajú stiahnuť zákon o poľovníctve, ťahali by za kratší koniec
„Andrej Danko nás na rokovaní koaličnej rady informoval, že tento zákon preloží na september. Pri zákone o poľovníctve je totižto každý expert, pretože skoro každý druhý poslanec je poľovník, a takto do zákona vnáša nejaké svoje osobné pohľady. Aj preto v ňom nie sú dohodnuté všetky parametre,“ uviedol v pondelok Robert Fico.
Škody spôsobené poľovnou zverov
Poľnohospodári očakávali od nového zákona o poľovníctve najmä riešenie škôd spôsobených poľovnou zverou na poľných kultúrach, no tak sa podľa farmárov v návrhu nestalo.
„Tieto škody sa každoročne zvyšujú. Sú spôsobované na celom území Slovenska vzhľadom na neobmedzenú migráciu zveri, aj cezhraničnú. Poľnohospodár často nevlastní pôdu, platí nájom, ale úrodu mu zničí zver. Naproti tomu vlastník poľovného revíru svoj značný nájom dostane bez obmedzenia,“ ozrejmila hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorá je členom RPPS, Jana Holéciová.
„Zákon nerieši základný problém vzniku škôd na poľných kultúrach spôsobených premnoženou zverou, konzervuje súčasný stav a ukladá ešte ďalšie povinnosti užívateľom poľovných pozemkov, teda pestovateľom, ktoré ich neprimerane aj finančne zaťažujú. V návrhu zákona o poľovníctve žiadame o možnosť zohľadnenia tzv. objektívnej zodpovednosti, ako aj ďalších, podľa poľnohospodárov dôležitých pripomienok. V prípade neakceptovania požiadaviek poľnohospodárov požadujeme zastavenie ďalšieho legislatívneho procesu,“ reagoval začiatkom júna podpredseda SPPK Miroslav Štefček.