Minister Vlčan vymenoval nového riaditeľa PPA, odvolaného Jánoša strieda Kiss

VLÁDA: Rokovanie 15. schôdze
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.


Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan v stredu odvolal z pozície generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jaroslava Jánoša. Ten túto inštitúciu viedol od konca novembra 2020. Novým generálnym riaditeľom PPA bude od 1. júla 2021 Jozef Kiss.

Pôdohospodárska platobná agentúra

… funguje od roku 2004. Počas doterajšej existencie vyplatila celkovo takmer 12 miliárd eur. Len v minulom roku to bolo skoro 800 mil. eur. PPA od svojho vzniku implementuje Spoločnú poľnohospodársku politiku, Spoločnú rybársku politiku EÚ a Štátnu pomoc. V nadchádzajúcom období bude kľúčové získanie akreditácie. Termín je do 15. októbra 2021.

Od nového vedenia PPA minister Vlčan očakáva zrýchlenie procesov a najmä zabezpečenie splnenia podmienok na udelenie trvalej akreditácie PPA. Informoval o tom v stredu na tlačovom brífingu.

„Situácia v PPA je kritická. Reálne hrozí, že ak nesplníme stanovené podmienky, PPA v polovici októbra príde o akreditáciu. Takýto scenár nemôžeme v žiadnom prípade pripustiť. A nemôžeme si dovoliť ani najmenšie zaváhanie. Keďže nám nezostáva veľa času, rozhodol som sa, po vyhodnotení doterajšieho vývoja a skúseností, vymenovať do pozície generálneho riaditeľa PPA skúseného krízového manažéra. Som presvedčený, že nový generálny riaditeľ zrýchli proces ozdravenia PPA a predovšetkým zabezpečí v stanovenom termíne splnenie podmienok na udelenie trvalej akreditácie,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Kto je Jozef Kiss

Jozef Kiss (1973) vyštudoval Fakultu verejnej politiky a verejnej správy na Vysokej škole Danubius v Sládkovičove. Titul Master of Arts (MA) získal diaľkovým štúdiom na Medison International Institute & Business School v USA. Jeho profesionálna prax je spätá s bankovníctvom.

V rokoch 1995 – 2006 pôsobil na viacerých riadiacich pozíciách a mal na starosti zabezpečenie hotovostného a bezhotovostného platobného styku pre retailových klientov vo VÚB, a. s., v období 2006 – 2011 zastával manažérske posty v Slovenskej sporiteľni, a. s., následne do roku 2012 bol riaditeľom Odboru riadenia retailového predaja v Prima banke Slovensko, a. s.

V rokoch 2012 – 2020 pôsobil v Slovenskej pošte, a. s. na pozíciách riaditeľa Sekcie riadenia poštovej prevádzky a riaditeľa Úseku pobočkovej siete a retailového predaja. V období 2018 – 2020 bol zároveň členom predstavenstva Slovenskej pošty, a. s.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav JánošJozef KissSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaPPA Pôdohospodárska platobná agentúraPrima bankaSlovenská poštaSlovenská sporiteľňaVÚB