Vnadiská nespôsobujú problémy s medveďmi na Poľane, ohradil sa Vlčan voči tvrdeniam Budaja

Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) spochybňuje vyhlásenia ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) o tom, že problémy na Podpoľaní s množstvom medveďov, ktoré sa približujú k ľudským sídlam spôsobujú vnadiská Lesov Slovenskej republiky, na ktoré sa ročne vysypú štyri tony kukurice.

„Na jedno vnadisko sa priemerne vysype 350g kukurice denne. V žiadnom prípade neplatí argument, že uvedené množstvo kukurice spôsobilo premnoženie medveďa hnedého. Zdôrazňujeme, že štyri tony kukurice boli rozmiestnené na 28 vnadiskách Podpoľania, čo predstavuje plochu 21-tisíc hektárov.“ uviedlo v tlačovej správe MPRV SR.

Ako ďalej informuje ministerstvo, vnadiská sú využívané s cieľom znížiť počty diviakov, keďže Slovensko tretí rok bojuje s africkým morom ošípaných, ktorý už zlikvidoval niekoľko chovov ošípaných a spôsobil miliónové škody chovateľom aj štátu.

„Nejde teda o prikrmovanie zveri, ako to prezentuje minister životného prostredia. Pre úplnosť uvádzame, že v tomto roku ešte nebola kukurica na vnadiská v oblasti Podpoľanie umiestnená,“ dodal agrorezort.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR