Vnútrozemskou deltou Dunaja prúdi historicky najviac vody, začali sa simulované záplavy

Záplavy spojili vodohospodárov.
Simulované záplavy na Dunaji pri obci Dobrohošť. V ramene Dunaja sa začala letná umelá záplava. Dobrohošť, 20. júl 2023. Foto: SITA/Diana Černáková

Vnútrozemskou deltou Dunaja prúdi historicky najviac vody. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a vysvetlilo, že vodohospodári prvý raz v histórii vodného diela Gabčíkovo testujú vyšší prietok pri simulovaných záplavách starých ramien Dunaja, pričom prietok vody dosiahne 120 kubických metrov za sekundu.

Simulácia bude trvať 18 dní

Postupne bude klesať až do ukončenia letných záplav 1. augusta. Envirorezort informoval, že mimoriadna manipulácia na Dunaji je výsledkom spolupráce štátnych ochranárov, vodohospodárov a environmentálnych aktivistov.

S letnou simulovanou záplavovou sa začalo v sobotu 15. júla a potrvá 18 dní. Riaditeľ investično-technického úseku zo štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Karol Kažimír vysvetlil, že mimoriadnou manipuláciou testovali historicky najvyšší prietok cez odberný objekt Dobrohošť do ramennej sústavy, ktorý počas posledných štyroch dní dosiahol 120 kubických metrov za sekundu.

„Prietok sa bude manipuláciou na vodnom objekte postupne znižovať, zahradzovať sa bude až pri poklese prietoku na 60 až 50 kubických metrov,“ spresnil Kažimír.

Zachytávanie oxidu uhličitého

„Simulovanými záplavami s dostatočným prietokom a vodnou dynamikou zachovávame najprirodzenejšie prostredie územia s unikátnymi mokraďami a lesmi, ktoré boli tisícročia formované riečnou činnosťou Dunaja,“ vysvetlil minister životného prostredia Milan Chrenko a dodal, že mokrade a lužné lesy sa podieľajú na zachytávaní oxidu uhličitého z atmosféry a tiež pre zachytávanie vody poskytujú ochranu pred suchom aj povodňami.

Obnova ekosystémov je jedným z hlavných pilierov boja proti klimatickej zmene. Rovnako tak aj oživenie riek, vodných tokov a mokradí patrí medzi dôležité míľniky plánu obnovy,“ uviedol Chrenko a informoval, že na renaturáciu vodných tokov a mokradí je z plánu obnovy vyčlenených 62,4 milióna eur. „Obnovou postupne prejde 97 kilometrov vodných tokov v čiastkových povodiach riek Bodrog, Dunaj a Morava,“ doplnil minister.

Obnova ekosystémov

Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Dušan Karaska dodal, že umelé záplavy pomáhajú s obnovou ekosystémov a sú jedným z dôležitých opatrení pre zabezpečenie dobrého stavu významných druhov a biotopov v území Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy a rovnomennej ramsarskej lokality.

„Vybreženie vody z dunajských ramien prispieva k zlepšeniu podmienok prirodzenej reprodukcie pôvodných druhov rýb a ďalších druhov živočíchov viazaných svojimi reprodukčnými cyklami na pravidelne opakujúce sa záplavy na Dunaji,“ uzavrel Karaska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KaraskaKarol KažimírMilan Chrenko
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠtátna ochrana prírody SRVVB Vodohospodárska výstavba