Vodáci už môžu oficiálne splavovať rieku Belá v Tatranskom národnom parku, platia pre nich presné pravidlá

Vodáci, rieka Belá, TANAP, Tatry

Prvé nástupné miesto pre nadšencov divokej vody v Tatranskom národnom parku (TANAP) otvorili v sobotu minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko.

Meandre horného úseku rieky budú prístupné výlučne pre jednomiestne kajaky a kanoe. Vodáci budú môcť nastúpiť tesne pod vznikom rieky Belá, zhruba 150 metrov o sútoku Tichého a Kôprovského potoka. Informuje o tom envirorezort na sociálnej sieti.

Trasa začína neďaleko horárne

„Cieľom reformy národných parkov bol aj rozvoj turizmu. Stojíme na mieste, ktoré reaguje na požiadavky adrenalínových nadšencov a zároveň otvára pohľad na nádherný úkaz prírody, keď sútokom dvoch potokov vzniká divoká rieka,“ uviedol Budaj.

Na nástupné miesto sa záujemcovia dostanú od parkoviska na Podbanskom (okres Liptovský Mikuláš) po turistickej značke. Začiatok prístupovej trasy sa nachádza neďaleko horárne Tichá.

„Na dravé pereje rieky Belá sa môžu vydať len členovia turistických alebo športových organizácií so zameraním na vodnú turistiku či vodný slalom na jednomiestnom kajaku (K1) alebo kanoe (C1), pričom vystupovať môžu len na označených miestach. Presné pravidlá pre vodákov určuje Zoznam vyhradených miest v Tatranskom národnom parku, ktorý vymedzuje aj čas, keď majú dovolené byť na vode,“ vysvetlil envirorezort s tým, že splavovať Belú môžu začať najskôr hodinu po východe slnka, pričom hodinu pred jeho západom už musia byť na brehu.

S vodákmi našli spoločnú reč

Športovcov limituje aj dostatok vody v koryte rieky na celom úseku splavu.

„Teší ma, že sa nám s vodákmi, ktorí sa už dlhodobo snažili zoficiálniť svoje aktivity na území najstaršieho národného parku na Slovensku, podarilo nájsť spoločnú reč. Vďaka tomuto nástupnému miestu si užijú až tri a pol kilometra dlhý splav meandrami rieky, ktorá je známa nielen svojou dravosťou, ale i nespútanou krásou. Je domovom mnohých vzácnych rastlín a živočíchov, na obdiv ponúka prekrásne scenérie a možnosť precítiť jej divokosť počas splavu je určite neopísateľným zážitkom,“ uzavrel Majko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajPavol Majko
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSpráva TANAPu