Vodohospodári spoločne so súkromnými investormi podporia rozvoj cestovného ruchu pri Liptovskej Mare

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Liptovská Mara
Liptovská Mara. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V regióne Liptov je kľúčovým odvetvím cestovný ruch, ktorý je podmienený výstavbou základnej infraštruktúry. Príkladom je počin v lokalite Rybníčky na severnom brehu Liptovskej Mary medzi Liptovským Mikulášom a Liptovským Trnovcom.

Spoločný projekt

Spoločný projekt Liptovskej vodárenskej spoločnosti a.s. (LVS), podnikateľov a samosprávy pôsobiacich v Liptovskom Mikuláši umožní odkanalizovať a napojiť územie určené na rozvoj cestovného ruchu na verejný vodovod. Stavba, ktorej realizácia sa začína 3. júna, bude mať významný prínos pre zlepšenie kvality vody aj v samotnej Liptovskej Mare.

Spoločne sa na projekte dohodli LVS, TMR Parks, a.s., Tatry mountain resorts, a.s. (TMR), JKSK, spol. s r.o. a M.T.M. Slovakia, s.r.o. Predpokladaná hodnota projektu dobudovania vodovodu a kanalizácie je približne 2,5 milióna eur.

„Vďaka spolupráci súkromného sektora, vodohospodárov a mesta sa po 20 rokoch dokončí projekt, ktorý je pre Liptov aj Liptovský Mikuláš významný z mnohých ohľadov. Odkanalizovaním tohto územia pripravíme na ďalší rozvoj celú turisticky atraktívnu lokalitu s rozlohou niekoľko stoviek hektárov až po severozápadnú hranicu katastra Liptovského Mikuláša. Vodovod a kanalizácia v tejto lokalite nebude znamenať len skvalitnenie života pre obyvateľov či poskytovateľov služieb cestovného ruchu, dôležitý je aj prínos projektu pre životné prostredie, keďže tu nebude vznikať hrozba znečisťovania Liptovskej Mary odpadovými vodami,“ povedal primátor mesta Liptovský Mikuláš a predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov Ján Blcháč.

Ekologická infraštruktúra

Na stavbu je vydané právoplatné stavebné povolenie. Kolaudácia je naplánovaná na október 2024. „Stavebné objekty pozostávajú z vodovodu, kanalizácie, čerpacej stanice splaškových vôd a prípojky. Najviac úsilia nás bude stáť vybudovanie tlakovej kanalizácie v ťažkom teréne, keďže je tu už existencia iných inžinierskych sietí. Ale námaha to nebude márna, po dobudovaní získa naša spoločnosť do svojho majetku celú túto infraštruktúru, ktorú bude aj prevádzkovať,“ povedal generálny riaditeľ LVS Matej Géci.

Spoločnosti TMR parks, a.s. a TMR zabezpečujú dodávku pitnej vody a čistenie odpadových vôd pre areál vodného parku Tatralandia. Z praktického hľadiska bude napojená lokalita Rybníčky na túto vodovodnú a kanalizačnú prípojku vrátane čerpacej stanice, všetko v dĺžke takmer tri kilometre.

„Dobudovanie ekologickej infraštruktúry na breh Liptovskej Mary bolo pre nás, našich partnerov a mesto Liptovský Mikuláš prioritou. Chceme, aby aj náš developerský projekt bol príkladom toho, že moderná turistická infraštruktúra môže byť v súlade s prírodou a postavená tak, aby vhodne zapadla do krajiny. Apartmánový wellness rezort Tatry Lake Garden by sme chceli otvoriť už v budúcom roku,“ doplnil zástupca investora JKSK Ján Gemzický.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Oblastná organizácia cestovného ruchu Region LiptovTatralandiaTatry mountain resorts