Vtáčia chrípka bola potvrdená v ďalších lokalitách, ochranári sa vyjadrili aj k prenosu na človeka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vtaky
Foto: SITA/AP

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) upozorňuje, že na Oravskej priehrade, na brehoch Liptovskej Mary a v Bratislavy v okolí Rusoviec a v Čunove bol potvrdený výskyt vtáčej chrípky. Ide o nákazlivé infekčné ochorenie prenosné najmä na vtáky a hydinu. Informovala o tom v tlačovej správe zo ŠOP SR Kristína Bocková.

Počas pravidelného monitoringu vodného vtáctva našli zamestnanci ŠOP SR a Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava desiatky uhynutých vtákov.

Voľne žijúce vtáctvo

Ochorenie bolo identifikované u voľne žijúceho vodného vtáctva na Oravskej priehrade, vyskytujúcom sa najmä na verejnosti neprístupnom Vtáčom ostrove. Uhynuté vtáky sa však môžu vyskytnúť aj na pobreží, a preto upozorňujeme verejnosť a rybárov, aby sa miestam s častým výskytom voľne žijúceho vodného vtáctva v tomto období vyhýbali,“ uviedol generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska.

Šimon Kertys, riaditeľ Správy CHKO Horná Orava podotkol, že medzi rizikové druhy voľne žijúcich vtákov patria labute, kačice, husy, kormorány, volavky a čajky. Tvrdí, že na Oravskej priehrade uhynuli hlavne čajky smejivé a rybáre riečne.

Vtáčia chrípka vypukla na začiatku hniezdneho obdobia, úhyn celej populácie však nepredpokladáme,“ spresnil Kertys.

Príznaky ochorenia

Hlavnými príznakmi ochorenia je strata plachosti, znížená aktivita, pokles až zastavenie príjmu potravy a zvýšená úmrtnosť. Príslušné Regionálne veterinárne a potravinové správy vydali mimoriadne bezpečnostné opatrenia pre chovateľov hydiny a iných vtákov. Štátna ochrana a Správa Tatranského národného parku zvýšili dohľad na voľne žijúce vodné vtáky v predmetných územiach.

Nakoľko prebieha u vtákov hniezdenie a výchova mláďat, nie je žiaduce, aby sa vtáky premiestňovali mimo svojich domovských okrskov, napríklad plašením, alebo sa zbytočne zhromažďovali pri kŕmení verejnosťou,“ dodáva zoologička ŠOP SR Andrea Lešová.

Prenos na človeka

Pri náleze uhynutých vtákov na brehoch vodných nádrží odporúča nechytať sa ich a bezodkladne kontaktovať príslušnú správu chránenej krajinnej oblasti ŠOP SR alebo národného parku.

ŠOP SR upozorňuje, aby ľudia pri podozrení na ochorenie hydiny a iných vtákov ihneď kontaktovali územne príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.

Cieľom je najmä zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu voľne žijúcich vtákov s chovanou hydinou, ktorá by sa týmto ochorením mohla nakaziť. Prenos na človeka je málo pravdepodobný, na Slovensku nebol takýto prípad zatiaľ zaznamenaný,“ uzavrela ŠOP SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan KaraskaKristína Bocková
Firmy a inštitúcie Regionálna veterinárna a potravinová správa Rimavská SobotaŠOP Štátna ochrana prírody