Vyjadrenia Kiču o masívnej ťažbe v najprísnejšej zóne sú klamstvo, reaguje envirorezort

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lesy, drevo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vyjadrenia o masívnej ťažbe v najprísnejšej zóne Národného parku (NP) Muránska planina sú klamstvo. Pre agentúru SITA to uviedlo ministerstvo životného prostredia. Reagovalo na vyjadrenia Michala Kiču (Demokrati) z pondelka 1. júla.

Vetrová a lykožrútová kalamita

„Nekompetentnosť a nečinnosť predchádzajúceho vedenia envirorezortu pri spracovaní kalamitného dreva spôsobila, že iba v parku Muránska planina sa objem kalamitného dreva za rok takmer zdvojnásobil, a to z pôvodných 60-tisíc m3 na súčasných viac ako 120-tisíc m3,“ uviedol envirorezort.

Dodal, že súčasné vedenie rezortu sa nebude prizerať na ničenie slovenských lesov pre vetrovú a lykožrútovú kalamitu. „Spracovávanie týchto kalamít sa bude vykonávať odborne v súlade s platnou legislatívou a s cieľom chrániť národné parky a lesy pred ich vymieraním,“ dodalo MŽP.

Nebezpečné suché stromy

Rezort životného prostredia ďalej ubezpečil, že Správa NP Muránska planina bude zodpovedne pristupovať k bezpečnému pohybu turistov po značených chodníkoch.

„V tejto súvislosti budú odstraňované nebezpečné suché stromy popri turisticky značených chodníkoch a cestách, a tiež všade tam, kde akútne hrozí bezprostredné ohrozenie života, zdravia človeka alebo majetku,“ doplnil envirorezort s tým, že pôjde tak rádovo o desiatky metrov kubických dreva v 5. stupni ochrany.

„Žiadna masívna ťažba v najprísnejšej zóne sa však vykonávať nebude,“ zdôraznilo ministerstvo a doplnilo, že drevná hmota bude odpredávaná transparentne podľa platných predpisov, ktoré sa vydali ešte počas bývalej vlády.

Zvýšenie biodiverzity

Správnosť procesných krokov Správa NP Muránska planina konzultovala podľa rezortu aj s Úradom pre verejné obstarávanie.

„Pri spracovaní kalamity sa bude dbať aj na ponechanie mŕtveho dreva na spracovávaných plochách na zvýšenie biodiverzity a aj pre dutinové hniezdiče. Po spracovaní napadnutého dreva sa správa národného parku zameria na obnovu zdravého a odolného lesa. Umierajúce lykožrútové lesy prejdú po sanácii opätovnou výsadbou skladbou stromov, ktorá bude rezistentná na zmenu klímy a kalamitu insektov,“ priblížilo ministerstvo.

Vysádzať sa bude napríklad jedľa biela, buk lesný, smrekovec opadavý, javor horský, ale tiež smrek obyčajný či ďalšie prirodzené dreviny v tomto území.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KičaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR