Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) informovala na tlačovom brífingu v Nitre o zorganizovaní najväčšieho protestu poľnohospodárov, aký Slovensko nezažilo od svojho vzniku.
Do protestu, ktorý sa uskutoční na území Slovenska 22. februára sa cez 37 regionálnych štruktúr komory a aj vďaka podpore od Agrárnej komory Slovenska (AKS), podľa predsedu SPPK Emila Macha zapojí viac ako 2200 kusov techniky a cez 4 tisíc poľnohospodárov.
Pridajú sa aj Litovci a Lotyši
Slovenskí poľnohospodári sa tak pridajú k protestom európskych poľnohospodárov, na ktorom sa dohodli vo Varšave spoločne s krajinami V4. K tomuto koordinovanému protestu sa pridajú tiež poľnohospodári z Litvy a Lotyšska.
Šéf komory uviedol, že v rámci potravinovej sebestačnosti dosahuje Slovensko žiaľ len hodnotu 40 % a toto číslo žiadneho poľnohospodára a potravinára neteší.
Každý farmár si zaslúži červený koberec. Ich stav je skutočne zlý, reagujú liberáli na slová Takáča (video)
„Našim cieľom je, aby sa toto číslo postupne zvyšovalo, aby sme mohli pre spotrebiteľov v budúcnosti priniesť stále väčší objem slovenských zdravých, kvalitných potravín. Bohužiaľ od tohto nášho predsavzatia sa skôr vzďaľujeme ako približujeme, a to hlavne pre rôzne administratívne a náročné zelené opatrenia a požiadavky zo strany Európskej komisie (EK),“ uviedol Macho a dodal, že protest je hlavne aj preto, aby mohli stále vyrábať slovenské potraviny, pre budúce generácie a naše deti.
Protesty budú na troch miestach
Ako Macho ďalej informoval gro protestov, resp. hlavný prúd protestov sa sústredí na troch miestach Slovenska.
V Bratislave pred sídlom zastúpenia Európskej komisie, kde vyjadria svoj názor a predložia svoje požiadavky a taktiež pred slovenským parlamentom.
Sme na kolenách a dochádza nám dych. Farmári protestovali po celom Slovensku. (video+foto)
Druhá časť protestu bude na slovensko-českej hranici v Holíči, kde sa spoločne stretnú s českými, ale aj s maďarskými poľnohospodármi. Tretia časť protestu bude na slovensko-poľskej v hranici v Trstenej.
Komora sa zároveň vopred ospravedlňuje každému občanovi Slovenska za vzniknuté nepríjemnosti, ktoré týmto vzniknú. SPPK zároveň zverejní miesta a popisy svojich protestov.
Poľnohospodári nie sú úradníci
Komora zopakovala, že byrokracia EK a jej Spoločná poľnohospodárska politika je najväčší kameň úrazu.
„Máme tu prvý rok implementácie tejto Spoločnej poľnohospodárskej politiky a Európa horí v plameňoch protestov,“ povedal Macho a poukázal, že poľnohospodári nie sú úradníci a dennodenná prijímaná nezmyselná legislatíva z Bruselu musí skončiť.
Zároveň komora poukázala aj na to, ako sa európsky poľnohospodári cítia podvedení, pretože obilie z Ukrajiny, ktoré malo skončiť v Afrike, skončilo Európe. A v Afrike skončilo zase ruské obilie.
Obilnica sveta prevalcovala trh
Treba si uvedomiť, že európske poľnohospodárstvo nebolo pripravené na taký rýchly nástup a vstup obilnice sveta na náš európsky trh.
„Vopred sa chceme zároveň ospravedlniť každému občanovi Slovenska za vzniknuté problémy. Nie je to žiadny politický protest, je to boj za našu budúcnosť,“ dodal na záver Macho.