Vysoké Tatry otvorili letnú turistickú sezónu, za pobyty si priplatíme a pri objednávaní prevláda stále jeden trend

Vysoké Tatry, turisti
Foto: ilustračné, SITA/Rastislav Ovšonka

Symbolickým odomknutím vôd Štrbského plesa vo štvrtok vo Vysokých Tatrách otvorili letnú turistickú sezónu. Tatranci ju začínajú s optimizmom a veria, že bude priaznivejšia než minuloročná, ktorú ovplyvnila pandémia koronavírusu.

V týchto dňoch medzi návštevníkmi slovenských veľhôr dominujú skôr žiaci v rámci školských zájazdov, turisti podľa starostu Štrby Michala Sýkoru zvyknú prichádzať za rekreáciou a pobytom do Tatier až od druhej polovice júna. Nárast cien však ovplyvnil aj tento sektor, a tak si turisti za pobyty mierne priplatia.

Pokles pri ubytovaných hosťoch 

Sýkora vo štvrtok počas odomykania jazera hovoril o vlažnom rozbiehaní letnej sezóny, verí však, že bude úspešnejšia. Vlani bol totiž počet jednodňových návštevníkov v Tatrách výrazne nižší, v porovnaní s rokom 2020 ich prišlo asi o stotisíc menej, pokles zaznamenali aj pri ubytovaných hosťoch.

Podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucie Blaškovej sa v uplynulých mesiacoch intenzívne pracovalo na prezentácii Tatier nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Trend objednávania na poslednú chvíľu

„Nástup sezóny je pomalší oproti tomu, na čo sme zvyknutí. Veríme však, že dopadne dobre. Možno nebudeme lámať rekordy, ale mohli by sme sa vrátiť na úroveň, na akú sme zvyknutí,“ uviedla pre médiá. Aj naďalej však podľa jej slov pokračuje trend objednávania si pobytov na poslednú chvíľu.

„Asi sa tomu musíme prispôsobiť a nejaký čas to potrvá, podstatné je, že čísla stúpajú,“ dodala. Ceny pobytov sa však v porovnaní s minulým rokom zvýšili. „Podľa nášho prieskumu je priemer na úrovni desiatich percent,“ dodala Blašková.

Problém s parkovaním

Najväčší problém sezóny však bude podľa Sýkoru opäť s parkovaním, pomôcť by v budúcnosti malo parkovisko v Tatranskej Štrbe vedľa novej ozubnicovej železnice. „Návštevníci tam odstavia vozidlá a pôjdu zubačkou hore,“ informoval. Okrem toho budú môcť využiť autobusy medzi Štrbským Plesom a Popradom, ktoré budú premávať každú hodinu.

Na návštevníkov Tatier čaká okrem pobytov a turistiky počas leta aj veľký počet kultúrnych, hudobných aj detských podujatí. Tatranci v tomto roku stavili aj na každoročnú atrakciu, ktorou je letné člnkovanie na Štrbskom plese. Funguje už 15 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia BlaškováMichal Sýkora
Firmy a inštitúcie Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry