Vzácne africké ľadovce sú ohrozené, podľa klimatickej správy sa čoskoro roztopia

Afrika, ladovec
Foto: ilustračné, Getty images

Vzácne africké ľadovce sa v priebehu najbližších dvoch desaťročí pravdepodobne roztopia. Upozornila na to správa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) a ďalších inštitúcií publikovaná v utorok.

Afrika môže trpieť najviac

Tieto prognózy prichádzajú iba niekoľko dní pred začiatkom klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá sa v škótskom Glasgowe začne 31. októbra. Správa upozorňuje na to, že africký kontinent, ktorý najmenej spôsobuje globálne otepľovanie, ním bude najviac trpieť.

Napriek tomu, že 54 afrických štátov dohromady produkuje menej ako 4 % globálneho množstva emisií skleníkových plynov, kontinent sa otepľuje omnoho rýchlejšie ako zvyšok sveta, čo približne 1,3-miliardovú africkú populáciu stavia do kategórie „extrémne zraniteľných“ ľudí.

Masívne vysídľovanie, hlad a suchá

Správa hodnotí čoraz viac zmenšujúce sa ľadovce v horskom masíve Kilimandžáro v Keni a pohorí Rwenzori na hraniciach Ugandy a Konžskej demokratickej republiky. Ľadovce v týchto lokalitách sa zmenšujú rýchlejšie ako v iných častiach sveta. „Ak to bude pokračovať, do štyridsiatych rokov tohto storočia to povedie k úplnej deglaciácii,“ tvrdí správa.

Afrike však v dôsledku zmeny klímy hrozia i ďalšie problémy – masívne vysídľovanie, hlad, suchá, povodne či extrémne horúčavy. V subsaharskej Afrike by zmena klímy mohla do roku 2050 znížiť hrubý domáci produkt až o 3 percentá. OSN už varovala, že na Madagaskare už zmena klímy vytvorila podmienky podobné hladomoru a oblasti Južného Sudánu zaznamenávajú najhoršie povodne za ostatných 60 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národovWMO Svetová meteorologická organizácia