Je neprípustné, aby boli vzácne šelmy a iné zvieratá usmrtené pre zlyhania štátu a prevádzkovateľov. Uviedol to v tlačovej správe europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík na margo udalosti, ktorá sa stala na ranči pri Žiline.
Dlhodobé zlyhania štátu nemôžu mať podľa Hojsíka za následok údajné usmrtenie nevinných a vzácnych zvierat.
„Na toto nešťastne známe miesto sme roky upozorňovali spoločne s organizáciami na ochranu zvierat, verejnosťou a médiami. Žiaľ, zodpovedné orgány nekonali,” skonštatoval podpredseda Progresívneho Slovenska.
Príkazy na usmrtenie zvierat
„Je nepredstaviteľné, aby orgán, ktorý má zvieratá chrániť, Štátna veterinárna a potravinová správa, teraz hrozí utratením 16 šeliem a ďalších vzácnych zvierat, pokiaľ sa im nepodarí nájsť nový domov,“ dodala Iniciatíva Zvierací ombudsman, ktorá spolu s Hojsíkom spoločne žiada príslušné orgány, aby zrušili akékoľvek príkazy na usmrtenie zvierat, ak boli vydané.
Štát podľa nich musí rovnako nariadiť opatrenie zástupcom prevádzkovateľa, aby sa na čas nevyhnutný na zabezpečenia náhradnej starostlivosti zákonne o zvieratá starali.
Ranč pri Žiline
„Štát musí hľadať legálne a etické riešenie na zabezpečenie nového pôsobiska pre tieto zvieratá. Nie však na finančné náklady útulkov, ktoré roky na situáciu v Ranči pri Žiline bezvýsledne upozorňujú,“ prízvukuje Zvierací ombudsman.
Europoslanec Hojsík a organizácia Zvierací ombudsman ponúkajú svoju pomoc, a možnú záchranu riešia so slovenskými a medzinárodnými organizáciami na ochranu zvierat.