Populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov poklesli na svete od roku 1970 v priemere o 68 percent.
Konštatuje to Správa o stave planéty – Living Planet Report 2020, ktorú tento týždeň zverejnila organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF). V tlačovej správe o tom informovala Andrea Settey Hajduchová z WWF Slovensko.
Vedie Latinská Amerika a Karibik
Ako ďalej priblížila, údaj o poklese populácií živočíchov (takzvaný „Living Planet Index“) stanovila správa s využitím údajov o 4 392 druhoch živočíchov a 20 811 monitorovaných populáciách v rôznych častiach sveta.
Index odráža priemernú zmenu veľkosti populácií za obdobie rokov 1970 – 2016.
Svet čaká štvornásobne rýchlejšie oteplenie, na sucho a nedostatok vody nie je Slovensko pripravené
Z pohľadu kontinentov najväčší úbytok zaznamenali populácie živočíchov v Latinskej Amerike a Karibiku (94 percent) a v Afrike (65 percent).
Z pohľadu ekosystémov zaznamenali najväčší úbytok populácie v prípade sladkovodných živočíchov (84 percent).
Strata prirodzeného prostredia
Správa upozorňuje, že v tomto storočí hrozí pre klímu vyhynutie až pätine živočíchov. Zároveň najrýchlejšie ubúda biodiverzita v prípade sladkovodných ekosystémov (84 percent).
Príčinou je nadmerný lov rýb a znečistenie, no opäť najmä strata prirodzeného prostredia. Od roku 1970 došlo k strate 35 percent prírodných mokradí, ktoré zo sveta miznú rýchlejšie, než prírodné lesy.
Pre rok 2020 ľudstvo vyčerpalo všetky zdroje a začína žiť na ekologický dlh, informoval Inštitút environmentálnej politiky
Významne sa zmenili aj rieky a riečna krajina. Podľa správy len tretina z 242 najdlhších riek sveta (s dĺžkou viac ako tisíc kilometrov) zostáva bez zásahov človeka a tečie ešte slobodne.
A sú to rieky v odľahlých oblastiach, najmä v Arktíde, v povodí Konga a v Amazónii.
Situácia na Slovensku
Na Slovensku nie je v dobrom ekologickom stave 46 percent vodných útvarov, a to nielen pre znečistenie, ale aj v dôsledku nevhodných úprav a bariér, ktoré ich prehradzujú.
Znečistené ovzdušie zabije ročne tisíce Slovákov, Budaj chce chorým ľuďom pomôcť
Na Slovensku sa tiež nedarí zastaviť pokles biodiverzity. Podľa Národnej stratégie ochrany biodiverzity je na Slovensku ohrozených 70 percent druhov rýb, všetky obojživelníky, takmer 92 percent druhov plazov, 46 percent hniezdiacich druhov vtákov a 69 percent druhov cicavcov.
Z rýb sú ohrozené predovšetkým migrujúce druhy, ktoré nedokážu prekonať nevhodné bariéry na riekach.
Málo mŕtveho dreva
Podľa červeného zoznamu už u nás vyhynulo šesť druhov rýb a ďalších sedem druhov patrí ku kriticky ohrozeným. Medzi vyhynuté patrí vyza veľká, niektoré druhy jeseterov, pstruh morský či losos atlantický.
Deväť z desiatich Slovákov triedi odpad pravidelne, podľa prieskumu sú to najčastejšie plasty
Slovensko je na tom najlepšie pri bezstavovcoch (ohrozenosť 8,4 percenta), situácia je však vážna aj v tomto prípade, upozorňuje správa.
Podľa nej sú kriticky ohrozené takmer všetky druhy bezstavovcov viazané na mŕtve drevo, ktorého pri lesnom hospodárení nezostáva najmä v listnatých lesoch potrebné množstvo.