Z areálu Chemko Strážske začnú odstraňovať približne 150 ton odpadu obsahujúceho škodlivé PCB látky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chemko strazce.jpg
Z areálu Chemko Strážske budú odstránené škodlivé látky. Foto: Ilustračné, maps.google.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Začiatkom tohto roka sa začne s odstraňovaním približne 150 ton odpadu obsahujúceho škodlivé PCB látky z objektu tzv. Ošipárne v objekte bývalého Chemka Strážske v okrese Michalovce.

Enviromentálna záťaž v Strážskom

Ako informovala Slavomíra Brzová zo spoločnosti Kosit, odpad bol v roku 2021 zložkami Ministerstva vnútra SR dočasne uložený do 17 špeciálnych oceľových kontajnerov v areáli Chemka. Podľa harmonogramu by práce mali začať v závislosti od priaznivého počasia v prvom kvartáli roku 2025, najneskôr však v marci.

„Po 40 rokoch smerujeme k riešeniu problémov environmentálnej záťaže v Strážskom, aj keď v tejto etape ide iba o časť sanačných prác. Podľa avizovaných krokov bude sanácia pokračovať druhou etapou, pri ktorej sa ráta s odstránením zvyšných cca 5 000 sudov s vysokou koncentráciou PCB látok z objektu Teplárne. Realizovaním týchto dvoch etáp by sa zo Strážskeho odstránila primárna príčina dlhotrvajúceho stavu, ktorý postupne nabral kontúry ekologickej katastrofy,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Detox Daniel Studený.

Spoločnosť podľa neho zabezpečí komplexnú logistiku celej operácie, od prípravy miesta, kde sa bude uskutočňovať výkon prác, jeho zónovania, zabezpečenia techniky, vyškolených pracovníkov, až po triedenie odpadu, jeho váženie a odvoz na zneškodnenie.

Najracionálnejšie riešenie

Odpad zo Strážskeho bude podľa Studeného zneškodnený v koncovom špecializovanom zariadení vo Viedni, ktoré má so zneškodňovaním odpadov s obsahom PCB látok dlhoročné skúsenosti a je z hľadiska špecializácie a jeho lokalizácie najvhodnejším.

„Toto riešenie je z hľadiska ekonomického a environmentálneho najracionálnejšie, aké sa vzhľadom na kontamináciu odpadov, dostupnosť technológií a ekologickú bezpečnosť zneškodnenia ponúkalo. Na Slovensku totiž nemáme dostatok kapacít na spracovanie nebezpečných odpadov, ale ani žiadnu technológiu na spracovanie PCB látok spĺňajúcu legislatívne požiadavky a kritériá Európskej únie,“ doplnil Studený.

Polychlórované bifenyly (PCB) sa začali v bývalom štátnom podniku Chemko vyrábať v roku 1959. Po ukončení výroby v roku 1984 zostalo množstvo PCB látok uskladnených v rôznych častiach areálu bývalého podniku. Zlým skladovaním sa značné množstvo látok dostalo aj do okolitej prírody a spôsobuje problémy v miestnom ekosystéme. Výsledky ukázali, okrem iného, napr. vysoké koncentrácie týchto látok u rýb v okolitých vodách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaKOSITMV Ministerstvo vnútra SR