Zákaz pohybu psov v TANAPe sa má sprísniť, zvierací ombudsman to považuje za neprimerané

Pes, ilustračná snímka
Foto: SITA/Marek Mrvišš

Celoplošný zákaz pohybu psov v Tatranskom národnom parku (TANAP) je príliš prísne a diskriminačné opatrenie. Tvrdí to iniciatíva Zvierací ombudsman v hromadnej pripomienke k novému návštevnému poriadku TANAP-u. Podľa neho by do národného parku nemali mať prístup psy, a to ani za podmienky, že by boli na vôdzke, ako to bolo doteraz. Správa TANAP-u navrhla sprísnenie, keďže mnohí turisti nariadenie nerešpektovali a psy pobehovali voľne a naháňali chránené zvieratá. “Celoplošný zákaz pohybu psov v TANAP-e možno považovať za neprimerane reštriktívny krok, ktorý postihne všetkých majiteľov bez rozdielu, teda aj disciplinovaných návštevníkov. Domnievame sa, že naše prírodné bohatstvo by nemalo byť psičkárom upierané iba preto, že časť návštevníkov nerešpektuje platné pravidlá,” vysvetlila zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Namiesto zákazu vstupu psov Zvierací ombudsman navrhuje radikálne zvýšenie pokút za pohyb psov alebo iných zvierat, ktoré nie sú na vôdzke, a to až na 2000 eur. “Len takéto opatrenie nebude vopred trestať aj poctivých majiteľov psov, ktorí navštevujú Vysoké Tatry. Takto vysoko určená sankcia zároveň zodpovedá aj spoločenskej nebezpečnosti a závažnosti priestupku,“ uvádza sa v hromadnej pripomienke. Zvierací ombudsman sa domnieva, že ochrana prírody môže ísť aj ruka v ruke s povolením pohybu pre psov. Dokazujú to návštevné poriadky národných parkov po celej Európe.

Návrh nového návštevného poriadku TANAP-u kritizujú aj horolezci, turisti, skialpinisti, horskí vodcovia, nosiči či správcovia chát. Nový poriadok podľa nich zavádza príliš veľa neodôvodnených obmedzení a je diskriminačný. Navrhli preto vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá návštevný poriadok prepracuje. Návrh nového poriadku možno pripomienkovať do 21. marca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park