Zákon o neprimeraných podmienkach putuje na podnet opozície na Ústavný súd

Bread 2752165_1280.jpg

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami putuje na podnet opozície na Ústavný súd SR. Opozičné strany SaS a OĽaNO mu vyčítajú protiústavnosť napríklad v povinnosti pre obchodníkov uvádzať v letákoch 50 % slovenských potravín, prísne sankcie, proti ktorým sa obchodníci nemôžu odvolať alebo nejasné definície v ňom.

Informovali o tom na tlačovom brífingu vo štvrtok podpredsedníčka SaS Jana Kiššová, poslanec NR SR za SaS Radoslav Pavelka a za OĽaNO poslanec Eduard Heger.

„Súčasná vláda mnohými zmenami v zákonoch poškodzuje občanov, podnikateľov a tým podnikateľské prostredie a celú slovenskú ekonomiku. Tento zákon je protiústavný, napriek tomu je prijatý a platný. Je to nezmyselný zákon, ktorý by v civilizovanej Európe nemal mať miesto. Kritizujeme v ňom obmedzovanie konkurencie, slobodného podnikania, nenáležitú reguláciu marketingu a propagácie. Toto všetko bude mať negatívny dopad na spotrebiteľov. Preto dnes podávame podnet na Ústavný súd SR, pretože tento zákon je protiústavný,“ uviedla vo štvrtok Jana Kiššová.

Koalícia podľa opozičných strán SaS a OĽaNO nebrala do úvahy pri schvaľovaní zákona výhrady opozície, odbornej verejnosti či prezidenta a zákon zaviedla do praxe. „V zákone dochádza k obmedzeniu slobodného podnikania a má nejasné definície, čo dáva štátu priestor na neobmedzenú šikanu. Musíme podnikateľom garantovať, že na Slovensku bude riadna vymožiteľnosť práva,“ povedal Eduard Heger.

Opozíciu v zákone najviac trápi povinnosť uvádzať 50 % slovenských potravín v obchodných letákoch. „Povinnosť udávať 50 % slovenských potravín pre obchodníkov v letákoch je nezmysel. Poznáme totiž špecifické obchody, ktoré si nemôžu dovoliť vytlačiť letáky, lebo nepredávajú slovenské výrobky. Ide napríklad o predajcov zahraničných vín alebo belgickej čokolády. Tento zákon ich tak výrazne obmedzuje. Kontrolný orgán navyše môže na základe schváleného zákona uložiť obchodníkovi pokutu, ale obchodník sa proti nej nemôže odvolať a pokutu musí do 30 dní zaplatiť. To nie je správne. Problémom je aj generálna klauzula, pretože v tomto bode nie sú jasne zadefinované niektoré pojmy,“ dodal k výhradám opozície Radoslav Pavelka.

Opozičné strany SaS a OĽaNO podľa ministerstva pôdohospodárstva jasne preukázali, že v Európskom parlamente, ale ani v tom slovenskom, nepresadzujú záujmy slovenských spotrebiteľov, poľnohospodárov a potravinárov. „Presadzujú dovoz zahraničných potravín a vývoz zisku zo Slovenska a výstavbu ďalších obchodov v krajine. Z vyjadrení poslancov týchto strán je zrejmé, že nehovorili so slovenskými poľnohospodármi a potravinármi, ktorí tento zákon jednoznačne privítali. Naopak, preferujú podľa vlastných slov dovoz francúzskych vín a belgických čokolád pred slovenskými výrobkami,“ reagoval na brífing opozície hovorca ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Machalík.

Poslanci parlamentu schválili zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami koncom marca. Prelomili tak veto prezidenta Andraja Kisku. Jedinou podstatnou zmenou, oproti pôvodne schválenému zákonu z 5. februára 2019, bola zmena účinnosti zákona z 1. apríla 2019 na 1. máj 2019. Pozmeňujúcim návrhom to presadila poslankyňa NR SR za SNS Eva Antošová.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita