Zálohovanie PET fliaš a plechoviek spustia v pôvodnom termíne, parlament schválil novelu zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
plasty, plechovky
Foto: ilustračné, Getty Images

Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek bude spustené v pôvodne stanovenom termíne, teda od 1. januára 2022. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú dnes definitívne schválil parlament.

Zálohovanie plastových fliaš od roku 2022 schválil ešte bývalý vládny kabinet. Ten súčasný ho však v apríli tohto roku pre pandemickú situáciu odložil na rok 2023. Envirorezort sa totiž obával, že zálohovanie fliaš sa od roku 2022 zaviesť nestihne.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) však napokon v závere mája avizoval snahu spustiť zálohovanie v pôvodne stanovenom termíne.

Novela zákona má výrazne napraviť chyby

Novela zákona o odpadoch má podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR zároveň výrazným spôsobom napraviť chyby doterajšieho systému odpadového hospodárstva.

Triedenie odpadu majú na starosti mestá a obce. Tie dostávajú finančné príspevky od organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV). Do OZV prispievajú výrobcovia tovarov, čím mestám a obciam hradia náklady spojené s likvidáciou obalov zo svojich výrobkov.

Na začiatku roku 2020 vznikla situácia, keď približne 400 obcí na Slovensku nemalo zmluvu so žiadnou OZV. Novela zákona má podľa MŽP pomôcť predchádzať podobným situáciám.

Pri porušení zákona hrozia pokuty

Podľa zákona bude musieť byť každý výrobca zazmluvnený s niektorou OZV vždy k 31. októbru. Do rovnakého dátumu majú mať všetky zmluvné vzťahy zabezpečené mestá aj obce.

Zmluvy medzi OZV a obcami a OZV a výrobcami budú po novom uzatvárané na dobu minimálne dvoch rokov. Podľa MŽP vďaka tomuto kroku nebudú musieť samosprávy ani výrobcovia každoročne riešiť uzatváranie nových zmlúv s OZV.

V prípade porušovania zákona o odpadoch bude možné uložiť fyzickým osobám-podnikateľom a právnickým osobám pokutu vo výške od 4-tisíc do 350-tisíc eur.

Elektronická evidencia odpadov sa posúva

Novela zákona zároveň o rok posunula účinnosť termínu povinnosti viesť elektronickú evidenciu odpadov prostredníctvom informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH).

Dôvodom je krátkosť času na prípravu začlenenia externých informačných systémov do ISOH aj nedostatok času na testovanie celého systému. K posunom termínov podľa MŽP prispela aj pandémia koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR