Slovenskí obchodníci sú zásadne proti zavedeniu systému zálohovania PET fliaš, ktoré by sa malo stať na Slovensku realitou od roku 2022. Ako vo štvrtok novinárom povedal prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak, zálohovanie PET fliaš má množstvo negatív, takže nevidí dôvod na likvidáciu už fungujúceho systému separovaného zberu plastových fliaš.
Zavedenie zálohovania prinesie podľa Katriaka viac problémov než úžitku. Spomenul pritom „obrovské“ vstupné náklady, každoročné finančné zaťaženie výroby i obchodu, ako aj stratu komfortu zákazníkov.
„Bude potrebné zriadiť centrálne zúčtovacie centrum, bude potrebné nakúpiť a inštalovať príslušné technológie a ich servis,“ zdôraznil Katriak s tým, že v neposlednom rade bude nevyhnutné zabezpečiť fungujúcu logistiku celého systému. „Tento systém pre Slovensko nie je dobrý,“ konštatoval.
Zníženie komfortu zákazníkov
Katriak pripomenul, že separovaným zberom plastov sa v súčasnosti na Slovensku vyzbiera asi 62 percent PET fliaš. Cieľom je do roku 2029 vyzbierať 90 percent plastových fliaš, Slovensko si dokonca dalo termín do roku 2024.
„Mali by sme zdokonaliť systém separovania, aby sme dosiahli tých 90 percent týmto overeným spôsobom a aby sme nemuseli začínať úplne od nuly,“ vyhlásil Katriak.
Plastové fľaše a plechovky sa budú zálohovať, rozhodla vláda
Ďalším negatívom zálohovanie je podľa neho zníženie komfortu zákazníkov za prvé tým, že musia platiť zálohu, a za druhé tým, že budú musieť PET fľaše nosiť späť do obchodov, niekedy i vzdialenejších, keďže PET fľaše budú zbierať len väčšie obchody nad 300 m2.
„Treba tiež spomenúť, že PET fľaše budú musieť byť čisté, nepoškodené a s pôvodnou etiketou,“ zdôraznil Katriak a dodal, že zavedenie zálohovania podľa neho zdvihne ceny nápojov predávaných v PET fľašiach. Na záver spomenul, že PET fľaše sa zálohujú v ôsmich krajinách EÚ, no ďalších 20 tento systém nepovažuje za dobrý.
Miliarda plastových fliaš
Parlament v júni v prvom čítaní schválil návrh zákona o zálohovaní nápojových obalov. Ročne sa na Slovensku predá asi miliarda PET fliaš, z nej sa asi 60 percent podarí separovať, čo znamená, že 400 miliónov končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodených v prírode, riekach a pri cestách.
Ministerstvo životného prostredia predpokladá, že vďaka zálohovaniu asi 95 percent nápojových obalov skončí tam, kde patrí – v recyklačných zariadeniach. Poslanci budú o návrhu zákona v druhom čítaní rozhodovať v septembri. Ak ho schvália, Slovensko by sa stalo prvou krajinou strednej Európy, ktorá zavedie zálohovanie nápojových obalov.
Ani veľké podujatie nemusí byť záťažou pre životné prostredie. Festivaly sa vybrali zelenou cestou
Zaviesť zálohovanie podľa novej legislatívy nebude povinné pre všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie, ktoré majú rozlohu väčšiu ako 300 metrov štvorcových. Je však predpoklad, že mnohé menšie obchody časom systém preberú. Právna norma počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku. Zákon má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020. Zálohovanie by sa reálne spustilo v roku 2022 po nastavení celého systému, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky. Zálohovateľné obaly budú musieť byť jasne označené.
Agentúra SITA požiadala ministerstvo životného prostredia o reakciu.