Západné Slovensko má problém so spracovaním žumpových vôd, čistiarne pracujú na hranici možností

čistička
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Západné Slovensko má problém so spracovaním žumpových vôd. V tlačovej správe to uviedol hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Peter Podstupka. Zvýšená výstavba v okolí Bratislavy a na celom západnom Slovensku, ktorá je realizovaná bez potrebného rozvoja kanalizačnej siete, spôsobuje podľa BVS problémy so spracovávaním odpadových vôd.

Čistenie bežných žumpových vôd je takmer štyrikrát náročnejšie ako čistenie odkanalizovanej vody. Čistiarne odpadových vôd (ČOV) BVS už pracujú na hranici svojich technologických možností,“ upozornil.

Kritická situácia počas rekonštrukcie ČOV v Senci

V niektorých prípadoch BVS dokonca musí obmedzovať objem spracovávaných žumpových vôd, aby dodržala záväzné normy na kvalitu čistenia. To však spôsobuje problémy občanom, ktorí majú záujem vyviezť svoje žumpové vody.

BVS robí všetko pre to, aby v maximálne možnej miere pomohla ľudom, ktorí majú problém so spracovaním vôd zo žumpy. Naše technologické kapacity sú však tiež obmedzené a máme zákonnú povinnosť dodržiavať prísne normy na čistenie odpadových vôd,“ vysvetlil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš. Zároveň upozornil na fakt, že tento problém spôsobila nekontrolovaná výstavba developerov, ktorí stavajú celé štvrte rodinných domov bez kanalizácie a jasnej stratégie, kde budú nové žumpové vody vyvážané a spracovávané.

Doslova kritickou sa podľa BVS stala situácia v posledných mesiacoch, keď sa z dôvodu rekonštrukcia ČOV v Senci úplne zastavilo prijímanie žumpových vôd na tejto ČOV. V snahe pomôcť obyvateľom a predísť nelegálnemu vypúšťaniu žumpových vôd do prírody zvýšila BVS na svoje technologické maximum objemy žumpových vôd, ktoré akceptovala na svojich ČOV a žumpy spracováva už aj v sobotu.

Potrebná zmena regulácie výstavby

Aktuálne BVS pravidelne upravuje objemy žumpových vôd, ktoré je schopná akceptovať na svojich ČOV a zároveň dodržať stanovené limity. „Naša snaha je spracovať čo najväčší objem žumpových vôd,“ poznamenal Podstupka.

BVS zároveň spustila elektronický rezervačný systém pre spoločnosti, ktoré zabezpečujú vývoz žumpových vôd. Vďaka tomu vie BVS lepšie rozložiť nápor na ČOV a zároveň plánovať maximálne objemy, ktoré v jednotlivých dňoch spracuje. „Situácia sa mierne zlepší po dokončení rekonštrukcie ČOV Senec ale nejde o dlhodobé riešenie. Potrebná je zmena regulácie výstavby nových domov, ktoré nie sú napojené na verejnú kanalizáciu, a tiež nové investície do kapacít čistiarní odpadových vôd,“ uzavrel hovorca BVS s tým, že tieto investície však musia mať vodárne kryté dodatočnými zdrojmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter OlajošPeter Podstupka
Firmy a inštitúcie BVS Bratislavská vodárenská spoločnosť