Zastrelený vlk pod Tatrami je prvým prípadom pytliactva odkedy je na Slovensku celoročne chránený

Vlk dravý
Foto: ilustračné, Getty images

Zastrelený vlk v katastrálnom území obce Mengusovce pod Tatrami predstavuje prvý prípad pytliactva, odkedy je vlk dravý celoročne chráneným živočíchom so stanovenou spoločenskou hodnotou tritisíc eur.

Zaradený do tejto skupiny bol vyhláškou Ministerstva životného prostredia SR v júni minulého roka. Informovala o tom v tlačovej správe Štátna ochrana prírody SR.

Telo nahlásil miestny poľovník

Telo vlka bolo nájdené v nedeľu ráno na území v Správe Tatranského národného parku (TANAP), nahlásil ho člen miestneho poľovného združenia.

Prípad vyšetruje polícia, podľa ktorej bol spáchaný trestný čin pytliactva v súbehu s trestným činom porušovania ochrany rastlín a živočíchov.

Príčinou úhynu vlka bolo zastrelenie, vyplýva to zo šetrenia na mieste nálezu za účasti vyšetrovateľov.

Nelegálne usmrcovanie chránených živočíchov nie je podľa zoologičky Správy TANAPu Eriky Feriancovej ojedinelé.

Vlk je prirodzený sanitár lesa

„Veľmi často sa s nelegálnym usmrcovaním stretávame v prípade vtáčích druhov, ako aj pri medveďovi hnedom. Objasnenie týchto prípadov je však často veľmi komplikované,“ poznamenala.

Celoročná ochrana vlka platná od polovice minulého roka bola podľa štátnej ochrany významným krokom k záchrane tejto šelmy na území Slovenska.

Vlk podľa nej ako prirodzený „sanitár lesa“ pomáha napríklad znižovať škody na poľnohospodárskych kultúrach lovením raticovej zveri.

Loví najmä chorú a oslabenú zver, ako aj diviačiu zver nakazenú aktuálne veľmi rozšíreným africkým morom.

Ubúdajú kľudové zóny

Štátna ochrana prírody pripomína, že populácia vlka dravého na Slovensku je okrem priameho prenasledovania človekom ohrozená aj fragmentáciou krajiny.

Ďalším dôvodom je rovnako úbytok tzv. kľudových zón s minimálnou aktivitou človeka, ktoré sú pre zachovanie populácie vlka, ako aj rysa, kľúčové.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika Feriancová
Firmy a inštitúcie Správa TANAPu