Žatva patrila medzi najlepšie za posledné desaťročie, mlynári sú však prekvapení z jej nízkej kvality

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kombajn, žatva, pšenica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Napriek žatve, ktorá sa zaradila medzi najlepšie za posledné desaťročie, naozaj kvalitnej potravinárskej pšenice sa urodilo menej. Vysokokvalitná pšenica je pritom nevyhnutná pre výrobu kvalitnej múky pre spotrebiteľov. Upozorňuje na to Slovenská spoločnosť mlynárov (SSM).

Nízka kvalita pšenice

Slovenskí mlynári napĺňajú silá slovenskou pšenicou, avšak zaznamenali sme situáciu, ktorá tu dlhšie nebola. Napriek výborným výsledkom žatvy z hľadiska výnosov na hektár, najvyššia kvalitatívna úroveň potravinárskej pšenice sa zožala v menších objemoch ako v minulosti,“ uviedol generálny sekretár SSM Milan Lapšanský.

V mnohých prípadoch sa dokonca potravinárska pšenica podľa neho bude musieť pre svoju nízku kvalitu použiť ako kŕmna, keďže je nevhodná na výrobu múky.

Domáce mlyny dopytujú predovšetkým slovenskú potravinársku pšenicu najvyššej kvality. Ide o takzvanú elitnú triedu označovanú triedou „E“ a „E+“. Základným kritériom pre rozdelenie pšenice do tried je obsah lepku, pričom do najvyššej triedy E a E+ je zaradená pšenica s obsahom lepku vyšším ako 28 percent, resp. 30 percent. Tá je potrebná pre výrobu múk s celoročne vyrovnanými parametrami nielen pre gazdinky, ale aj pre profesionálnych odberateľov, ktorí vyrábajú špeciálne zmesi pre pekárov, cukrárov a cestovinárov.

O ukrajinskú nemajú záujem

„Naše kvalitatívne očakávania z tohtoročnej žatvy boli aj na základe informácií od poľnohospodárov výrazne vyššie. Členovia Slovenskej spoločnosti mlynárov preferujú pre svoje výrobky slovenskú pšenicu a nemajú záujem o tú z Ukrajiny. A to napriek tomu, že Ukrajina len minulý týždeň ohlásila, že počas tohtoročnej žatvy dosiahla napriek vojnovej situácii vyššie úrody pšenice,“ tvrdí Lapšanský.

Ak to bude nevyhnutné, najvyššiu triedu pšenice budú mlynári podľa neho dopĺňať v okolitých krajinách EÚ, najmä v Maďarsku, kde jej majú dostatok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Lapšanský
Firmy a inštitúcie Slovenská spoločnosť mlynárov