Zbadali ste medveďa pri ľudskom obydlí? Čím skôr kontaktujte zásahový tím, vyzývajú ochranári

Medveď hnedý (lat. Ursus arctos)
Medveď hnedý (lat. Ursus arctos). Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

Zásahový tím pre medveďa hnedého zo Štátnej ochrany prírody SR žiada občanov, aby ho kontaktovali, ak sú svedkami medvedej aktivity pri ľudských obydliach. Opakovane sa totiž stáva, že občania sa s postrehmi obracajú prioritne na iné miesta, napríklad na médiá či sociálne siete.

Medveď medzitým z obce odíde

Upozorňuje na to Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) v tlačovej správe, ktorú zaslal odbor komunikácie rezortu.

Jaroslav Slašťan zo zásahového tímu žiada zástupcov samospráv a širokú verejnosť, aby všetky strety ohlasovali na linku 0903 201 879, prípadne na email zasahovytim@sopsr.sk.

Podľa neho je dôležité, aby informácie dostali čo najskôr. „Ak sa o rizikovom správaní zvieraťa dozvieme až z médií, tak zvyčajne je už neskoro, keďže zviera sa už zväčša nenachádza v intraviláne obce,“ zdôraznil Slašťan.

Nahlasujte aj kontajnery

MŽP pred pár dňami taktiež vyzývalo verejnosť, aby nahlasovala nezabezpečené kontajnerové stojiská, ktoré môžu lákať jedince medveďa hnedého do intravilánu obcí.

Ak niekto spozoruje vo svojom okolí odpadové nádoby, ktoré nie sú správne, respektíve dostatočne zabezpečené, môže sa obrátiť na Zelenú linku na telefónom čísle 0800 144 440.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Slašťan
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody