Zelená linka sa spojí s linkou Zvieracieho ombudsmana, spoločné budú mať aj telefónne číslo

Zelená linka, callcentrum
Foto: ilustračné, Gettyimages

Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) sa spája s linkou iniciatívy Zvierací ombudsman. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to oznámili minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Obe telefonické linky tak budú fungovať pod jedným telefónnym číslom. Spolupráca medzi linkami sa začala na jeseň minulého roka, oficiálne zlúčenie sa uskutoční v najbližších dňoch.

Zlúčenie považujú za príležitosť

Zelená linka MŽP SR vytvorila priestor, aby odborníci z linky Zvieracieho ombudsmana mohli prejsť do Zelenej linky MŽP SR. Zvieracia ombudsmanka preto zlúčenie oboch liniek vníma ako príležitosť, pri ktorej budú experti na ochranu zvierat a životného prostredia zo Zvieracieho ombudsmana môcť riešiť prípady nie ako mimovládna organizácia, ale ako zložka pôsobiaca v gescii MŽP SR.

„Naša linka od roku 2013 ročne prijala 1 500 podnetov. Asi polovica z nich sa týkala chránených živočíchov, napríklad belorítok, lastovičiek, mlokov, netopierov či protiprávneho chovu tigrov alebo vlkov,“ uviedla Stanová.

Most medzi štátom a občanom

Šéf envirorezortu zdôraznil, že občania sú jedným z kľúčových nástrojov boja proti nelegálnemu obchodovaniu s exotickými druhmi zvierat či nelegálnym množiarňam psov, v čom Slovensku patrí medzi členskými krajinami Európskej únie smutné prvenstvo.

„Ak nám občania budú posielať informácie o porušovaní zákonov v oblasti ochrany zvierat a oblasti ochrany životného prostredia, Zelená linka bude mostom medzi štátom a občanom, aký tu bol dávno potrebný,“ povedal Budaj.

Novela zákona by mohla byť posunom vpred

Poslankyňa Monika Kozelová (OĽaNO) uviedla, že pripravovaná novela zákona o ochrane zvierat by mala predstavovať posun aj v oblasti praktickej pomoci pre zvieratá. Aktuálne sú podľa nej regionálne veterinárne a potravinové správy finančne a najmä personálne podhodnotené. Preto nestíhajú svoju agendu vykonávať dostatočne rýchlo, v dôsledku čoho sa prípady týrania zvierat či zranených zvierat v prírode neriešia dostatočne rýchlo.

Podnety týkajúce sa životného prostredia či ochrany zvierat ľudia môžu naďalej nahlasovať na telefónnom čísle 0800 144 440 alebo prostredníctvom mailu na adrese zelena.linka@enviro.gov.sk. Zelená linka funguje počas pracovných dní od 8:00 do 18:00.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajMonika KozelováZuzana Stanová
Firmy a inštitúcie Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SR