Žilina bojuje s diviakmi, na sídliská ich lákajú odpadky či popadané ovocie

diviak
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Žilinská radnica naďalej intenzívne rieši problémy s diviakmi na sídlisku Hájik aj v iných lokalitách mesta. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka v súčasnom období spôsobuje najväčšie problémy popadané ovocie v záhradách.

Pracovná skupina na mestskom úrade, tvorená zástupcami mesta, odborníkmi na problematiku, poľovníkmi i mestskými policajtmi, pripravila niekoľko riešení na elimináciu zveri.

Pre diviakov nie je nič lepšie ako ovocie

Výskyt zveri v okolí ľudských obydlí sa spája najmä s nedostatkom potravy, ktorú tam zvyknú vyhľadávať.

„V súčasnom jesennom období po zbere poľnohospodárskych plodín, akými sú kukurica či obilie, nie je pre diviaka nič lepšie ako ovocie. Keď je tam aj krovie, tak zostane. Žiaľ, takýchto miest s nepozbieraným ovocím je v Žiline množstvo. Pre človeka je to nepotrebný biologický odpad, pre diviaka návnada,“ upozornil odbor správy verejného priestranstva a životného prostredia na Mestskom úrade v Žiline.

Láka ich aj vôňa z kuchyne

Diviaky lákajú odpadky, potraviny, ale aj vôňa jedla z kuchýň. „Pripomíname preto občanom, aby pri nádobách na odpad nenechávali voľne položený kuchynský odpad. Mesto postupne buduje uzamykateľné stojiská a polopodzemné zberné nádoby, tiež zabezpečilo kryty na nádoby na zmesový komunálny odpad, ktoré zamedzia ľahkému prístupu divých zvierat k odpadkom,“ doplnil Miškovčík.

Podľa jeho slov výskyt lesnej zveri v lokalitách ľudských obydlí v blízkosti lesov a pasienkov je problémom viacerých miest a obcí na Slovensku.

„Krátkodobé riešenia na elimináciu divej zveri v blízkosti obydlí v Žiline spočívajú v regulovanom odstrele, čistení kontajnerových stojísk, porastov a krovín, či v kompletnej výmene kontajnerov za špeciálne,“ uzavrel žilinský hovorca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Miškovčík
Firmy a inštitúcie Žilinská radnica