Zjazdovky alebo les? V Tatrách zatiaľ vyhráva ochrana prírody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vysoké tatry, ilustračná snímka.
Foto: Pixabay.com/KatkaZV

Developer TMR chcel vrátiť lyžovanie do Smokovcov. V ceste mu však stoja hranice chráneného územia. 

Ešte v roku 2014 chcela spoločnosť Tatry Mountain Resorts rozšíriť možnosti lyžovania v Tatrách. Pri posudzovaní vplyvu na životné prostredie sa však zistilo, že nové zjazdovky nie sú možné ani v minimalistickom variante, z celkových štyroch. TMR sa teda rozhodla celý proces pozastaviť.

Nič sa nemenilo

„Viac ako 100 rokov tradície jasne ukazuje, že cestovný ruch a infraštruktúra pre zimné športy do Tatier neodmysliteľne patria, a ich rozvoj je dôležitý aj z pohľadu ekonomiky Slovenska. Preto by sa také zásadné zmeny, ako je úprava hraníc chránených území, nemali diať nielen bez širšej diskusie a zdôvodnenia, ale aj bez vedomia vlastníkov,“ povedal v tejto súvislosti predseda predstavenstva a generálny riaditeľ TMR Bohuš Hlavatý na blogu spoločnosti TMR.

Ministerstvo životného prostredia však tvrdí, že developer musel o hraniciach chránených oblastí vedieť dávno pred tým, ako podal žiadosť o posúdenie vplyvu na životné prostredie (EIA).

„K budovaniu sústavy Natura 2000, kam patria aj územia európskeho významu, sa Slovenská republika zaviazala  pred vstupom do EÚ v roku 2004. V prípade Tatier ide o lokalitu schválenú uznesením vlády SR 17. marca 2004.  Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky hranice aktualizovala 2011, aby ich spresnila, nakoľko v roku 2004 katastrálne mapy ešte neboli k dispozícii v digitálnej podobe. No treba podotknúť, že nedošlo ani k zmene stupňa ochrany ani platných obmedzení,“ reagoval rezort v stanovisku pre NášVidiek.sk.

Ako ďalej uvádza envirorezort, v danom čase sa pristúpilo k zosúladeniu hraníc území európskeho významu a predrokovanou hranicou TANAP a všetci vlastníci pozemkov o tom boli upovedomení ešte pred zonáciou a vytyčovaním hraníc TANAPu.

„Konkrétny developer bol s istotou informovaný aj v roku 2014, kedy v rámci procesu EIA na tento fakt poukázala Sekcia ochrany prírody a krajiny MŽP SR,“ dodáva ministerstvo.

Pravidlá nie sú jasné

Developer naráža najmä na chaos, ktorý panuje v Tatrách. Zonácia, hoci je už roky hotová, nie je schválená. Na viacerých pozemkoch nie je ani jasné, v akom stupni ochrany budú a čo sa na nich bude môcť robiť. Trochu svetla do situácie by mohla vniesť pripravovaná novela zákona o ochrane prírody, ktorá by mala konečne stanoviť pravidlá aj pre developerov, ktorí si brúsia zuby na pozemky v národných parkoch.

„Ako prevádzkovateľ tradičných tatranských stredísk sme za skoré vyriešenie zonácie Tatier. Je však dôležité, aby predmetom prísnej ochrany boli vzácne a nedotknuté územia. A na územiach, ktoré sú už dnes výrazne zmenené a ovplyvnené ľudskou činnosťou, je potrebné umožniť rozumný a často aj veľmi potrebný rozvoj. Som presvedčený, že je možné nájsť kompromis aj v týchto protichodných cieľoch, ale priestor v diskusii musia dostať všetky strany, aj cestovný ruch,“ hovorí B. Hlavatý.

Podobný názor má aj ministerstvo životného prostredia.

„Zonácia TANAP-u je aj naďalej najvyššou prioritou práce ministerstva, na ukončení jej návrhu sa pokračuje, rovnako ako na dopracovaní návrhu programu starostlivosti o TANAP. Návrhy sú v štádiu vnútorných schvaľovacích procesov v rámci MŽP SR,“ dodáva envirorezort.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPuTANAP Tatranský národný park