Zníženie emisií o 55 percent nezodpovedá odporúčaniam, podľa Greenpeace nedodržala vláda predvolebné sľuby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
PROTEST: Za zníženie emisií do roku 2030
Stand up komik Jakub Gulík s transparentom počas 65-hodinového protestu organizácie Greenpeace pred Úradom vlády SR. Bratislava, 7. december 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Mierne zvýšenie klimatického cieľa do roku 2030, ktoré je výsledkom rokovania Európskej rady (ER), ukazuje na neochotu vlád počúvať vedu a zaoberať sa skutočnými príčinami klimatickej krízy. Cieľ 55 percent nezodpovedá vedeckým odporúčaniam, podľa ktorých musí Európska únia (EÚ) znížiť svoje emisie o minimálne 65 percent, aby naplnila záväzky z Parížskej dohody.

Organizácia Greenpeace Slovensko tak reagovala na odsúhlasenie podpory 55 percentného cieľa zníženia emisií na samite ER. Informovala o tom hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

EÚ sa spolieha na zachytávanie CO2 lesmi

„Navyše, ide o net-cieľ, ktorý počíta aj s prírodnými záchytmi CO2. Vo výsledku teda ide len o 50,5 percentný cieľ reálneho zníženia emisií v najviac znečisťujúcich sektoroch ako energetika, doprava alebo živočíšna výroba a na dosiahnutie 55 percent sa EÚ bude spoliehať na zachytávanie CO2 lesmi, ktoré už teraz trpia kvôli klimatickej zmene,” povedala programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

Podľa nej sa opäť ukázalo, že politické kompromisy majú prednosť pred klimatickou vedou a politici sa stále neodvážili vzoprieť najväčším znečisťovateľom.

Vláda nesplnila svoje predvolebné sľuby

Juríková dodala, že slovenská vláda svojou neochotou podporiť ambicióznejšie klimatické ciele nesplnila svoje predvolebné sľuby a odignorovala viac ako 120-tisíc ľudí podpísaných pod petíciou Klíma ťa potrebuje.

„Namiesto 65 percent, ktoré pred voľbami podporili tri zo štyroch vládnych strán, vláda podporila len 55 percent, ktoré v realite znamenajú len 50,5 percentné zníženie emisií. Slovensko sa mohlo stať klimatickým lídrom v regióne, no svoju pozíciu týmto rozhodnutím nepotvrdilo,” podotkla.

Podpora plynu je pre klímu katastrofou

Slovensko spolu s ďalšími krajinami Strednej Európy a Francúzskom podľa Juríkovej neskoro v noci presadili do cieľa znižovania emisií takzvanú technologickú neutralitu, ktorá umožňuje fosílnemu plynu čerpať peniaze určené na zelené investície.

„Greenpeace dlhodobo varuje, že podpora plynu znamená katastrofu pre klímu a povedie k miliardám uviaznutých nákladov,” uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Katarína JuríkováPatrícia Brandysová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska radaGreenpeace