Zníženie emisií o vyše polovicu si vyžiada veľké investície, systém povoleniek bude zrejme platiť pre viacerých

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emisie
Foto: Ilustračné, freedigitalphotos.net

Zníženie emisií skleníkových plynov o 55 percent v porovnaní s rokom 1990 si vyžiada veľké investície aj zmeny v obchodovaní s emisnými kvótami.

Zhodli sa na tom ministri životného prostredia krajín Vyšehradskej štovrky (V4), Bulharska a Rumunska, ktorí spolu absolvovali videokonferenciu.

Stopka emisným povolenkám?

V tlačovej správe o tom informoval Michal Cákoci z tlačového odboru Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Slovensko na videokonferencii zastupoval štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Energetické podniky, priemyselné podniky či letecké spoločnosti si pri prekročení stanoveného limitu emisií musia prostredníctvom systému obchodovania s emisnými kvótami kúpiť emisné povolenky.

V Euróspkej únii sa aktuálne uvažuje nad zmenou, pri ktorej by rovnakú povinnosť mali aj sektory cestnej dopravy a budov vrátane spaľovania palív v domácnostiach a menších teplárňach.

Ako Slovensko chráni prírodu

Kiča počas videokonferencie informoval partnerov o opatreniach, ktoré majú na Slovensku pomôcť zabrániť strate biodiverzity a ochrániť prírodné bohatstvo. Za kľúčovú pritom považuje reformu ochrany prírody a zmenu poľnohospodárskej politiky štátu.

„Nevyhnutné je prestať s používaním zbytočnej agrochémie a nebezpečných pesticídov, vytvárať priestor pre biodiverzitu, medonosné lúky, podporovať extenzívnu pastvu v chránených územiach, častejšie striedanie vhodných plodín a naopak, obmedziť monokultúry,“ povedal Kiča.

Nová stratégia biodiverzity

Európska komisia plánuje predstaviť novú stratégiu biodiverzity pod názvom Stratégia EÚ pre biodiverzitu 2030 aj na konferencii zmluvných strán Dohovoru OSN o biologickej diverzite na jeseň tohto roku v čínskom Kunmingu.

Na podujatí sa očakáva aj schválenie globálneho biodiverzitného rámca po roku 2020. Tieto dokumenty budú tvoriť základ novej biodiverzitnej taktiky a akčného plánu pre Slovensku do roku 2030.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal CákociMichal Kiča
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SROSN Organizácia Spojených národovV4 Vyšehradská štvorka