Zonácia Veľkej Fatry je schválená, bezzásahová zóna sa zväčší o viac než polovicu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NP Veľká Fatra
Národný park Veľká Fatra. Foto: Národný park Veľká Fatra, www.facebook.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Vládny kabinet na tohtotýždňovom rokovaní schválil s pripomienkami zonáciu Veľkej Fatry.

    Bezzásahová zóna, kde bude platiť piaty stupeň ochrany, sa zväčší o viac ako 50 percent, a to z necelých 8-tisíc na viac ako 16-tisíc hektárov.

    Druhý stupeň v ochrannom pásme

    Štvrtý stupeň ochrany bude platiť na území s výmerou bezmála 5,3-tisíca hektárov a tretí stupeň ochrany na viac ako 19-tisíc hektároch. Na necelých 56 hektároch bude v platnosti druhý stupeň ochrany.

    „V ochrannom pásme bude platiť druhý stupeň ochrany, s výnimkou 683,33 hektárov, ktoré sú súčasťou iných už vyhlásených chránených území, ich zón a ich ochranných pásem, na ktorých platí vyšší stupeň ochrany podľa osobitných predpisov (231,53 ha, v rámci ktorých platí piaty stupeň ochrany, 92,67 ha, na ktorých platí štvrtý stupeň ochrany a 359,13 ha, na ktorých platí tretí stupeň ochrany),“ uvádza sa v schválenom materiáli.

    Zonáciou sa veľmi mierne zvýši výmera národného parku, a zároveň sa mierne zníži výmera ochranného pásma.

    Ochrana hlucháňa hôrneho

    Ako ďalej uvádza materiál, cieľom zonácie je zaistiť priaznivý stav biotopov európskeho i národného významu, a tiež abiotických javov.

    „Predmetom ochrany sú tiež prirodzené procesy a prirodzený vývoj prírodných spoločenstiev nachádzajúcich sa na podstatnej časti národného parku,“ píše sa v materiáli.

    Zonácia by mala prispieť aj k eliminácii nedostatkov, ktoré uvádza žaloba Európskej komisie (EK) vo veci nedostatočnej ochrany biotopov hlucháňa hôrneho.

    „Veľká Fatra je súčasťou jadrovej populácie hlucháňa hôrneho na Slovensku a výmera (potencionálnych) biotopov tohto druhu v bezzásahovom režime by sa zonáciou zvýšila z 2 735,2572 ha na 3 401,265 ha,“ konštatuje materiál.

    Konanie Komisie voči Slovensku

    Medzi dôvody pre zonáciu patrí aj konanie EK voči Slovensku o porušení zmlúv vo vzťahu k územiam európskeho významu, v štádiu odôvodneného stanoviska.

    „Národný park Veľká Fatra sa po zonácii bude prekrývať s jedným územím európskeho významu, pre ktoré boli v dokumentácii ochrany prírody stanovené ciele ochrany, na ktoré nadväzujú opatrenia ochrany prírody,“ uvádza sa v materiáli.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať