Zoskupenie Vlk žiada absolútnu bezzásahovú zónu, Kollárovi odovzdá najväčšiu papierovú petíciu

Vlk dravý
členovia zoskupenia požadujú, aby desať percent plochy Slovenska tvorilo bezzásahové územie. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Lesoochranárske zoskupenie Vlk vo štvrtok odovzdá v Národnej rade SR (NR SR) najväčšiu papierovú petíciu za zmenu zákona o ochrane prírody v histórii Slovenska. V tlačovej správe o tom informoval predseda združenia Vlk Juraj Lukáč.

Petícia požaduje, aby desať percent plochy Slovenska tvorilo bezzásahové územie, v ktorom bude zakázaný napríklad lov zvierat, ťažba dreva či výstavba. Podpísalo ju 105-tisíc ľudí.

Územie pokoja

„Požiadavkou petície je vyhradiť desať percent územia Slovenska na územie pokoja, územie bez ťažby dreva, bez poľovania a striekania chemikálií, územie, kde ľudia budú môcť slobodne obdivovať, čo robí príroda, ak človek nerobí nič,“ uviedli ochranári v liste adresovanom predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina).

Snaha ochranárov je podložená aj prieskumom verejnej mienky, v ktorom sa 79 percent opýtaných vyjadrilo, že by súhlasili s tým, aby desať percent rozlohy Slovenska tvorilo územie, v ktorom sa vôbec neťaží, nepoľuje, nepoužívajú sa chemické látky a ani iným spôsobom sa doň nezasahuje.

Svoju snahu konzultovali ochranári počas niekoľkých rokov aj s odborníkmi z radov lesníctva, drevárstva, biologických vied i územného plánovania. Výsledkom spoločných konzultácií bolo dosiahnutie zhody na tom, že takáto vízia je reálna.

Bohatstvo v prospech občanov

„Naša krajina nemá žiadne významné ložiská surovín ale máme krásnu krajinu, ktorú nám nikto, na rozdiel od automobiliek, nemôže zobrať. Využime toto bohatstvo v prospech zdravia našich občanov, využime túto šancu pre pomoc našej ekonomike aj ako pomoc pri plnení klimatických cieľov, ktoré sme si dali,“ napísali ochranári v závere listu Kollárovi.

Dodali, že veria, že poslanci ako zástupcovia občanov Slovenska, začnú proces revolučnej zmeny, ktorá naštartuje využívanie slovenského prírodného potenciálu tak, ako to doteraz v Európe nemá obdobu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJuraj Lukáč
Firmy a inštitúcie Lesoochranárske zoskupenie VLK