Ľudstvo zanecháva na planéte nezmazateľnú stopu. Najmä v ostatných rokoch nás znepokojuje negatívny dopad na klímu, ktorý pociťujeme aj v bežnom živote.
Neničíme však len klímu a zároveň s ňou aj vlastnú existenciu. Dopad ľudského správania pociťujú aj zvieratá, ktoré sa nám prispôsobujú a čakajú, čo bude ďalej.
Pohyb zvierat
Vedci z University of Sydney a Deakin University v Austrálii po prvý raz analyzovali globálny vplyv ľudskej aktivity na pohyb zvierat. Odhalili rozsiahle zmeny, ktoré ohrozujú prežitie niektorých druhov a biodiverzitu.
EÚ vo veľkom obchoduje so živými zvieratami, aktivisti bijú na poplach. Slovensko chce pomôcť
Aktivity ako ťažba dreva a urbanizácia majú veľký dopad na divú zver. Štúdia však ukázala, že epizodické udalosti ako sú lov, vojenské či rekreačné aktivity, môžu spôsobiť ešte väčšie zmeny v správaní zvierat.
Vedúci štúdie Tim Doherty vyhlásil, že je nevyhnutné, aby ľudia čím skôr pochopili dopad ich aktivity na zvieratá. „Dôsledky vyplývajúce zo zmeny pohybu zvierat môžu viesť k zníženiu zdatnosti zvierat, nižšej šanci na prežitie, redukcii reprodukcie, genetickej izolácii a dokonca k vyhynutiu,“ vyjadril sa.
Zber informácií
Štúdiu publikovali v žurnále Nature Ecology & Evolution. V rámci projektu využili 208 štúdií o 167 druhoch zvierat, ktoré sledovali 39 rokov.
Iniciatíva My sme les minulý rok podala podnet v piatich prípadoch ťažby v biotopoch hlucháňa hôrneho
Vo viac ako tretine prípadov boli zvieratá nútené podstúpiť zmeny, ktoré viedli k vyše 50-percentnému nárastu v ich pohybe.
Analyzovali pritom 37 druhov vtákov, 77 cicavcov, 17 plazov, 11 obojživelníkov, 13 rýb a 12 druhov hmyzu.
Zmeny v správaní zvierat
Medzi kľúčové zistenia zaradili fakt, že 35 percent zmien pohybu zvierat spôsobujú epizodické udalosti. Tie zároveň spôsobujú z 12 percent zmenu habitatu.
Aktivita ľudí celkovo zvýšila pohyb zvierat, ktorý je z pohľadu odborníkov kľúčový, o 70 percent.
V Malej Fatre prebehne zimný monitoring veľkých šeliem, tentokrát bez zahraničných dobrovoľníkov
„Zvieratá si osvojili zmeny v mechanizmoch správania, aby sa prispôsobili ľudskej aktivite. Začali utekať alebo sa im vyhýbať. Podstupujú dlhšie trasy počas hľadania potravy alebo aby si našli partnera aj úkryt a vyhli sa tak ľuďom a predátorom,“ povedal Doherty.
Vtáky sa v reakcii na ľudskú aktivitu presúvajú viac v priemere o 27 percent. U cicavcov je to o 19 percent a chrobákov o 38 percent.
Na cicavce majú najväčší vplyv cesty, poľnohospodárstvo a letectvo.
Nepriame následky
V niektorých prípadoch si ľudská aktivita vynútila zníženie pohybu zvierat až o 37 percent. Štúdia odhalila, že sa tak deje pre dostatok potravy v oblastiach obývaných ľuďmi.
Ďalšou príčinou je znížená možnosť pohybu v upravených habitatoch alebo obmedzenie pohybu fyzickými prekážkami.
Populácia psíka medvedíkovitého na Slovensku sa rozrastá, pre iné zvieratá môže byť hrozbou
Doherty upozornil, že zmeny v pohybe zvierat majú aj nepriame dôsledky. „Zvieratá stoja za dôležitými prírodnými procesmi, akými sú opeľovanie, prenos semien a zmeny v pôde. Narušenie ich pohybu preto ovplyvňuje celý ekosystém,“ objasnil.
Ochrana a politika
Vedec podčiarkol dôležitosť štúdie aj pre tvorcov politiky a následné zavádzanie nových opatrení. „V morskom prostredí a oblastiach relatívne nedotknutých ľudskou aktivitou je dôležité vyhnúť sa modifikácii habitatu,“ upozornil.
Podľa slov odborníkov je potrené posilniť ochranu už existujúcich chránených oblastí a zároveň podporiť vznik nových území určených pre voľne žijúce zvieratá.
Zákaz poľovníctva na Slovensku by bol katastrofou, kritizuje Šuba status progresívca Wiezika
Štúdia zistila, že by mohlo byť jednoduchšie zredukovať dopad epizodických udalostí, a to dôsledným manažovaním určitých aktivít, akými sú lov a turizmus. Dôležité je najmä obdobie párenia zvierat.
Biodiverzita v ohrození
Doherty varoval, že redukovanie negatívneho dopadu ľudskej aktivity na pohyb zvierat bude nevyhnutný na záchranu biodiverzity vo svete, v ktorom čoraz viac dominujú ľudia.
Ďalšie výskumy by sa mali podľa neho zamerať na súvis modifikácie habitatu s pohybom zvierat v rýchlo rozvíjajúcich sa častiach sveta.