Skončí sa zvýšená ťažba dreva v národných parkoch? Pomôcť by mohli tri reformné zákony

Národné parky V rokoch 2016 až 2019 vzrástla ťažba dreva v národných parkoch.
Foto: ilustračné, Gettyimages

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pripravilo so skupinou koaličných poslancov Národnej rady SR balík troch reformných zákonov na zlepšenie ochrany prírody.

Na piatkovej spoločnej tlačovej konferencii s koaličnými poslancami to pri príležitosti Svetového dňa ochrany prírody uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Lepšie podmienky pre národné parky

Novelu zákona o ochrane prírody a zákon zakazujúci dovoz rádioaktívneho odpadu zo zahraničia avizoval šéf enviorezortu už v máji. Tretí zákon sa má týkať zodpovednosti za environmentálne záťaže.

Budaj uviedol, že prvý národný park – Tatranský národný park, bol vyhlásený už pred 73 rokmi, no napriek tomu správy národných parkov na Slovensku nespravujú územie národných parkov.

Novela zákona o ochrane prírody má dať národným parkom právnu subjektivitu, vďaka ktorej budú môcť byť skutočnými správcami územia národných parkov.

Lesníci budú pracovať

Šéf envirorezortu dodal, že zmeny by nemali priniesť stratu zamestnania pre lesníkov. Pod správu národných parkov by malo prejsť necelých 20 percent štátnych lesov.

Eduard Apfel zo Štátnej ochrany prírody SR uviedol, že ťažba dreva v národných parkoch v rokoch 2012 až 2015 predstavovala 220-tisíc kubických metrov dreva ročne. V rokoch 2016 až 2019 sa ťažba zvýšila na 850-tisíc metrov kubických ročne.

Aktuálny plán Lesov SR je vyťažiť 350-tisíc kubických metrov ročne. Cieľom envirorezortu je znížiť ťažbu opätovne na 200 až 220-tisíc kubických metrov ročne a hospodáriť prírode blízkym spôsobom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard ApfelJán Budaj
Firmy a inštitúcie Lesy SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNárodná rada SROĽANOŠOP Štátna ochrana prírodyTANAP Tatranský národný park