Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Európska únia (EÚ) teraz prechádzajú procesom strategickej reflexie.
Uviedla to štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Ingrid Brocková na pracovnom rokovaní ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej skupiny (V4), piatich severských a troch pobaltských krajín (NB8), ktoré sa uskutočnilo v utorok 14. septembra neďaleko fínskeho mesta Hämeenlinna.
Podľa nej to predstavuje jedinečnú príležitosť posilniť vzájomné partnerstvo. Samit pre demokraciu vníma ako nový moment pre transatlantické partnerstvo. Informoval o tom komunikačný odbor MZVEZ SR.
Víta ambíciu Bidena
„Napriek kríze v Afganistane si musíme pripomenúť, že transatlantické spoločenstvo je vybudované na hodnotách demokracie a ľudských práv vo svete. Vítame preto ambíciu prezidenta Joe Bidena zorganizovať samit pre demokraciu,“ povedala Brocková.
Triumf Talibanu podľa šéfa britskej MI5 zvyšuje teroristické hrozby, extrémistom dodal odvahu
Hlavnými témami stretnutia ministrov bola ekonomická obnova a globálne otázky. Detailnejšie sa venovali aj transformácii energetiky, klimatickým zmenám a príprave COP26, riešeniu hlavných príčin migrácie, západnému Balkánu, vzťahom s Ruskom, situácii v Bielorusku a transatlantickým vzťahom.
Vyšší tlak na Bielorusko
Komunikačný odbor MZVEZ SR doplnil, že zástupcovia krajín sa v diskusii o Bielorusku okrem migračnej krízy dotkli aj politickej situácie v krajine. Zhodli sa, že treba vyvinúť na bieloruský režim väčší tlak s cieľom ochrany ľudských práv a demokracie.
Rusi a Bielorusi utužujú vzájomné vzťahy, Putin a Lukašenko ohlásili pokroky v integrácii krajín
Krajiny diskutovali aj o rómskej otázke v Európe. V tejto súvislosti Brocková spomenula stretnutie pápeža Františka s rómskou komunitou počas jeho návštevy Slovenska. To zhodnotila ako dôležitý impulz pre zintenzívnenie procesov sociálnej inklúzie rómskej komunity do spoločnosti.