Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v piatok povedal, že aliancia pozorne sleduje nezvyčajnú koncentráciu ruských síl na hraniciach s Ukrajinou.
Počas vystúpenia na obrannom seminári v nemeckom Berlíne vyhlásil, že NATO v ostatnom čase zaznamenala v blízkosti hraníc Ukrajiny značné zhromažďovanie ruských vojakov.
Podobné jednotky už použili
„Pozorne sledujeme vývoj pozdĺž hraníc,“ uviedol a dodal, že NATO pozorne zbiera a monitoruje informácie s cieľom „pochopiť, čo sa tam deje“.
Stoltenberg zároveň pripomenul, že podobné jednotky Moskva v minulosti používala na zásahy v susedných krajinách.
Pri útokoch na spojencov sa Lukašenko neštíti ani zneužívať ľudí na úteku
„Vidíme nezvyčajnú koncentráciu síl a vieme, že tieto typy síl už predtým použili na skutočné zasiahnutie a napadnutie iných krajín, Gruzínska a Ukrajiny,“ dodal.
Rusko v roku 2008 poskytlo vojenskú podporu separatistom v odštiepeneckom gruzínskom regióne Južné Osetsko.
Čína chce byť najsilnejšia
V roku 2014 zasa anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporuje separatistické povstanie na východe Ukrajiny, kde stále kontroluje rozsiahle územie.
„Vyzývame Rusko, aby bolo transparentné, zabránilo eskalácii a pomohlo znížiť napätie pozdĺž hraníc s Ukrajinou,“ povedal Stoltenberg.
Slovensko má podľa štúdie GLOBSEC slabiny, ľudia veria dezinformáciám a majú sympatie k Rusku
Šéf NATO hovoril aj o rastúcej ekonomickej a vojenskej sile Číny. „Cieľom Číny je mať v priebehu niekoľkých desaťročí najvyspelejšie a najsilnejšie vojenské kapacity,“ podotkol a poukázal i na investície Pekingu do viacerých oblastí, napríklad jadrovej energie.
„Čína sa k nám približuje: vo vesmíre, v kyberpriestore. Vidíme ich v Afrike. Vidíme ich v Arktíde. Vidíme ich, ako sa snažia kontrolovať kritickú infraštruktúru,“ povedal Stoltenberg a ako príklad uviedol nedávne diskusie v niektorých členských krajinách NATO o zapojení čínskych spoločností do budovania mobilných 5G sietí.