Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok uviedol, že aliancia zvýši počet príslušníkov svojich síl rýchlej reakcie takmer osemnásobne na 300-tisíc v rámci reakcie na „éru strategickej konkurencie“.
V súčasnosti majú sily rýchlej reakcie NATO zhruba 40-tisíc vojakov, ktorých môže v prípade potreby rýchlo nasadiť.
Krok je súčasťou najväčšej reformy
Stoltenberg povedal, že tento krok je súčasťou „najväčšej reformy kolektívnej obrany a odstrašovania od studenej vojny“.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Vojna na Ukrajine: Raketový útok zasiahol nákupné centrum a Biden pošle Zelenskému systém NASAMS (online)
Šéf NATO sa takto vyjadril na tlačovej konferencii pred tohtotýždňovým samitom aliancie v Madride. Predpokladá sa, že členovia NATO na samite zároveň schvália ďalšiu podporu Ukrajine v jej vojne s Ruskom.
Turecko blokuje prihlášky Fínska a Švédska
Členovia NATO smerujú k schváleniu „posilneného komplexného balíčka pomoci“, vrátane dodávok bezpečných komunikačných systémov. Z dlhodobého hľadiska majú spojenci v úmysle pomôcť Ukrajine prejsť od výzbroje zo sovietskej éry na moderné vybavenie NATO.
Rozhodnutie o vstupe Fínska a Švédska do NATO v Madride vraj nepadne a diskusie s Tureckom budú pokračovať
Ďalšou ústrednou témou na samite NATO bude možnosť toho, že do aliancie vstúpia Fínsko a Švédsko. Ich prihlášky zatiaľ blokuje Turecko.
Za dôvod označuje mierny prístup oboch krajín k organizáciám, ktoré Ankara považuje za teroristické. Ide napríklad o postoj voči Strane kurdských pracujúcich (PKK).