Rusko a Bielorusko dostali stopku aj pre MS v hokeji 2025, rozhodnutie IIHF má výrazný vplyv aj na slovenskú reprezentáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fínsko - Rusko, ZOH v Pekingu 2022
Ruskí hokejisti po prehre s Fínmi vo finále olympijského turnaja. Peking, 20. február 2022. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 13. februára, 13:19

Hokejové reprezentácie Ruska a Bieloruska si nezahrajú na majstrovstvách sveta v hokeji ani na budúci rok vo švédskom Štokholme a dánskom Herningu.

Vylúčenie pre vojnu na Ukrajine

Na svojom pravidelnom zasadnutí o tom rozhodla Medzinárodná hokejová federácia (IIHF). Bielorusko zároveň prišlo o možnosť zúčastniť sa na augustovej kvalifikácii o ZOH 2026 v Miláne a Cortine d’Ampezzo.

„Na základe dôkladnej analýzy sa Rada IIHF rozhodla, že opätovné začlenenie ruských a bieloruských tímov do súťaží IIHF zatiaľ nie je možné z bezpečnostného hľadiska. Rusko a Bielorusko sa preto nezúčastnia na podujatiach IIHF v sezóne 2024/2025,“ uvádza sa vo vyhlásení IIHF na jej oficiálnom webe.

Rusko a Bielorusko boli zo súťaží organizovaných IIHF vylúčení po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine. Obe krajiny prišli o účasť na ostatných dvoch hokejových svetových šampionátoch a nezúčastnia sa ani na tohtoročnom v českých mestách Praha a Ostrava.

Má to vplyv aj na slovenskú reprezentáciu

Rozhodnutie Rady IIHF má výrazný vplyv aj na slovenskú hokejovú reprezentáciu. Keďže sa kvalifikačný turnaj o účasť na ZOH 2026 v Bratislave koná v auguste tohto roka a bieloruský tím bude aj v nasledujúcej sezóne vylúčený z účinkovania na medzinárodnej scéne, nebude môcť zabojovať o štart na ZOH 2026.

Najprv mali Slováci hostiť aj Bielorusov, po ich „vylúčení“ to vyzeralo na výbery Rakúska, Kazachstanu a Ukrajiny. IIHF však napokon pristúpila aj k zmenám zloženia skupín a v Bratislave sa v lete 2024 predstavia Kazachovia, Rakúšania a Maďari.

Výber Maďarska si postup do záverečnej časti olympijskej kvalifikácie vybojovali ako najlepší tím z 2. miest vo februárovom 3. kvalifikačnom kole. Ukrajincov federácia presunula na turnaj do Lotyšska, kde budú hrať aj s Francúzmi a Slovincami. V Dánsku napokon okrem domáceho tímu zabojujú o postup Nóri, Briti a Japonci.

Rusi stále dúfajú

Rusi stále živia šancu na to, že si o dva roky pod piatimi kruhmi v Taliansku zahrajú. V rebríčku IIHF im stále patrí 3. pozícia, čo znamená, že by boli priebežne nasadení priamo do hlavného turnaja. IIHF však musí ich medzinárodný hokejový „reštart“ odobriť zrušením zákazu účasti.

„Situáciu budeme naďalej monitorovať, pričom najneskôr v máji 2025 na zasadnutí Rady IIHF pred výročným kongresom IIHF určíme, či je bezpečné opätovné zaradenie Ruska a Bieloruska do súťažnej sezóny 2025/2026,“ doplnila IIHF vo svojom vyhlásení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie IIHF Medzinárodná hokejová federácia