Návrat Spojených štátov amerických k Parížskej klimatickej dohode je dobrou správou pre celý svet. Na virtuálnom rokovaní zástupcov rezortov diplomacií členských štátov Európskej únie (EÚ) s osobitným vyslancom prezidenta USA pre klímu Johnom Kerrym to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková.
„Návrat USA k Parížskej klimatickej dohode je správou, ktorú s uspokojením privítala široká verejnosť a všetky environmentálne zodpovedné krajiny,“ priblížila Brocková.
Pozitívne vníma aj to, že klimatickú problematiku v novej administratíve USA zastrešuje ako osobitný vyslanec prezidenta John Kerry, ktorý sa v oblasti zodpovednej klimatickej politiky dlhodobo angažuje. Práve Kerry v roku 2015 v mene USA podpisoval Parížsku klimatickú dohodu.
Jadrová energia môže byť kľúčová
Slovenská republika podľa slov štátnej tajomníčky víta spoluprácu smerujúcu k ambicióznej klimatickej politike.
Biden začal s nápravou Trumpových chýb, podpísal prvé nariadenia a USA sa vrátia ku klimatickej dohode
„Hlásime sa k záväzku klimatickej neutrality do roku 2050 tak na európskej, ako aj národnej úrovni a na decembrovej Európskej rade sme jednoznačne podporili nový redukčný cieľ EÚ pre rok 2030 vo výške najmenej 55 percent. Zdôrazňujeme tiež, že nástrojom zníženia emisií a dosiahnutia zelených cieľov môže byť popri obnoviteľných zdrojoch energie aj jadrová energia,“ ozrejmila Brocková.
Biden chce uhlíkovú neutralitu
Koordinácia úsilia v boji proti klimatickým zmenám medzi EÚ a USA môže mať podľa nej zásadný pozitívny dopad na globálne znižovanie emisií. Zdôraznila, že EÚ a USA môžu pomôcť menej rozvinutým krajinám, pre ktoré je zelená tranzícia finančne neúnosná, a zároveň vedia spoločne efektívnejšie diplomaticky pôsobiť na krajiny, ktoré napriek ekonomickej vyspelosti v plnení medzinárodným záväzkov zaostávajú.
Nový americký prezident Joe Biden oznámil návrat k Parížskej klimatickej dohode, z ktorej USA vystúpili v novembri 2020, a tiež plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.