BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Návrh zákona o sociálnej práci, ktorým sa aktuálne zaoberá parlament, je podľa podpredsedníčky Národnej rady SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) nedorobok.
Ako povedala Jurinová pre agentúru SITA, vyzerá to tak, že ministerstvo práce vôbec nemalo záujem o pripomienky odborníkov z praxe.
Upozornila, že ministerstvo práce deklarovalo, že chce návrhom stanoviť podmienky výkonu sociálnej práce tak, aby ju mohli vykonávať iba odborne spôsobilé osoby. Podľa Jurinovej je to zámer chvályhodný, avšak týmto návrhom sa ho ministerstvu naplniť nepodarilo. „Očakávala som, že zákon o sociálnej práci prinesie zásadnú zmenu kvality v tom, že zadefinuje, čo je sociálna práca, kde sa vykonáva, aj to, kto a ako ju vykonáva. Nestalo sa,“ zdôraznila Erika Jurinová.
Pripomienkové konanie prebehlo len tak akoby mimochodom
Podpredsedníčke NR SR sa zdá, že pripomienkové konanie prebehlo len tak akoby mimochodom. „Z pripomienok viacerých rezortov je zrejmé, že to zobrali ako povinnú jazdu a dali pripomienky len aby sa nepovedalo.
Veľmi veľká časť pripomienkujúcich (46 zo 62) teda až 75 percent subjektov pripomienky vôbec nezaslala alebo ich nemala,“ konštatovala Jurinová. Podľa nej by ministerstvo malo brať do pripomienky ľudí z praxe.
Sociálnu prácu dnes môže vyštudovať takmer každý
Jurinová je si vedomá toho, že sociálnu prácu dnes môže vyštudovať takmer každý, a to je veľmi zlé. „Sociálna práca je niečo, o čom každý niečo vie, vykonáva sa na mnohých úsekoch, robia ju ľudia vysoko kvalifikovaní i bez kvalifikácie a slovenské školy každoročne produkujú tisícky absolventov, ktorí túto prácu nikdy neplánovali a nebudú vykonávať. Treba to zmeniť, ale návrh zákona, ktorý je v súčasnosti v parlamente, k tomu určite neprispeje,“ dodala Jurinová.
Ministerstvo v návrhu stanovuje podmienky výkonu sociálnej práce v praxi tak, aby ju mohli vykonávať len fyzické osoby, ktoré sú odborne spôsobilé. Sociálny pracovník by podľa legislatívneho návrhu mohol sociálnu prácu vykonávať aj ako samostatnú prax v profesii sociálny pracovník. Podmienkou však bude, aby mal povolenie na výkon samostatnej praxe sociálneho pracovníka. Takéto povolenie má vydávať Slovenská komora sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce.