- aktualizované 26. apríla 14:43
V sobotu od 10.00 sa konal pohreb pápeža Františka, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.
Na poslednú rozlúčku prišlo viac ako 100 delegácií, zhruba desiatka panujúcich monarchov a približne 50 hláv štátov, medzi ktorými sú aj slovenský prezident Peter Pellegrini a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD), ktorých sprevádzajú aj biskupi na čele s košickým arcibiskupom metropolitom a predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Bernardom Boberom.
Pellegrini sa zúčastní na pohrebe pápeža Františka, prezident pripomenul jeho veľké gestá – FOTO
Na pohrebe pápeža Františka sa zúčastní viacero slovenských biskupov, pôjdu s delegáciou prezidenta
Biskup Trstenský o pápežovi: Dokázal osloviť všetkých svojou človečinou - ROZHOVOR

Na Slovensku máme v deň pohrebu pápeža Františka vyhlásený od 8.00 do 18.00 štátny smútok.
Štátny smútok za pápeža Františka prinesie obmedzenia. Budú v sobotu otvorené obchody?
Jedna rakva namiesto troch
Podľa Vatican News bolo na Námestí sv. Petra počas omše 250-tisíc ľudí a 150-tisíc ich pozdĺž trasy, po ktorej viezli rakvu s telom pápeža do Baziliky Santa Maria Maggiore. Omša sa konala v priestranstve pred Bazilikou sv. Petra a celebroval ju kardinál Giovanni Battista Re, ktorý je dekanom Kolégia kardinálov.
Over a quarter of a million people from all walks of life gathered in St. Peter’s Square on Saturday to bid their final farewell to Pope Francis at his Requiem Mass.
The solemn liturgy was presided over by Cardinal Giovanni Battista Re, Dean of the College of Cardinals, who was… pic.twitter.com/wyfUdycNk8
— Vatican News (@VaticanNews) April 26, 2025
Jednotlivé delegácie boli na omši usadené podľa protokolu – v prvom rade vládni predstavitelia Argentíny (rodisko pápeža Františka), potom Talianska, členovia kráľovských rodín a ďalší prezidenti.
Pápež František bude pochovaný v jednej rakve. Po jeho smrti padajú všetky hlavy vatikánskych úradov, priblížil dianie profesor
Pohrebné obrady sa riadili novými pravidlami, ktoré prijal ešte za svojho života samotný pápež František. Zverejnené boli v novembri 2024 v podobe publikácie s názvom „Ordo exsequiarum romani pontificis“.
„Pápež František schválil tento dokument k úprave pohrebu ešte vlani na jar. Vychádza z úprav Jána Pavla II. z roku 1996 o voľbe nového pápeža a typického vydania pohrebných obradov z roku 2000,“ priblížil pre agentúru SITA Ján Duda, profesor kánonického práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Podľa jeho slov ale nejde o zmeny závažnejšieho rázu, len zjednodušenia. „Napríklad pápež bude v prípade smrti pochovávaný v jednej rakve. Predtým boli tri, a to dubová, z olova, a z cédrového dreva. Keď zomrel Ján Pavol II., ľudia k nemu putovali, uctievali si ho, rakva s ním bola vystavená na katafalku (vyvýšenom pietnom mieste, pozn. redakcie) v Bazilike sv. Petra. Podobne to bolo, až na nejaké úpravy, aj v prípade Benedikta XVI.,“ pripomenul.
“If there’s still a corner your blessings haven’t reached, your Angelus blessings, your Audiences, your Apostolic Letters and Exhortations, your Speeches and Messages, your Encyclicals, your Homilies, your Journeys, your Daily Meditations, and your prayers… To that corner,… pic.twitter.com/Vkq9tQuhHt
— Vatican News (@VaticanNews) April 26, 2025
Novinkou je aj zrušenie povinnosti pochovávať pápeža v Bazilike sv. Petra. Samotný pápež František si už v minulosti zvolil za miesto posledného odpočinku Baziliku Santa Maria Maggiore v Ríme, mimo vatikánskeho územia.
Sprievod do Baziliky Santa Maria Maggiore
Historicky po prvý raz mohli súčasné média zaznamenať prenesenie telesných ostatkov pápeža z Vatikánu na iné miesto za účelom pochovania. Vatikánské médiá pripravili na sobotu televízne a rozhlasové priame prenosy v pätnástich jazykoch vrátane štyroch posunkových.
Prevoz rakvy s pápežom mimo Vatikán médiá zaznamenajú po prvýkrát v dejinách
Pápež František síce nie je prvým pápežom pochovaným mimo Vatikán, no prvým v modernej dobe, ktorá umožnila priamy prenos sprievodu s rakvou do Baziliky Santa Maria Maggiore. Sprievod s vozidlom, ktoré nieslo telo pápeža do baziliky Santa Maria Maggiore, vyšiel z miesta nazývaného Perugino, no neprešiel cez Námestie svätého Petra.
František nie je prvým pápežom pochovaným v Bazilike Santa Maria Maggiore, je ich tam už sedem – VIDEO, FOTO
Ďalej kolóna išla po ulici Corso Vittorio Emanuele k Benátskemu námestiu, odtiaľ Rímskym fórom, okolo Kolosea, následne sprievod pokračoval ulicami Via Labicana a Via Merulana k samotnej bazilike. Truhla pápeža bola viditeľná, ale zloženie do hrobu už bude súkromným aktom. Pápež František bude pochovaný v zemi a jeho jednoduchý hrob bude označený len jedným slovom „Franciscus“.
Voľba nového pápeža má svoje pravidlá, tradičné konkláve sprevádza aj biely alebo čierny dym
Kto bude nový pápež? Päť najväčších favoritov na nástupcu Františka
Pápeža si uctilo 250-tisíc ľudí
Rakva s telom pápeža Františka bola od stredy do piatku večera vystavená v Bazilike sv. Petra a následne o 20:00 sa pri Oltári vyznania uskutočnil obrad jej uzavretia, ktorému predsedal kardinál Kevin Joseph Farrell. Pápeža si od stredy do piatku prišlo do baziliky osobne uctiť zhruba 250-tisíc ľudí.
Ľudia si robili selfie so zosnulým pápežom. Telefóny sú na takomto mieste nechutné, tvrdia veriaci - FOTO
Obrovské davy vo Vatikáne pred pohrebom pápeža Františka
Esta noite, na Basílica de São Pedro, foi realizado o rito do fechamento do caixão do Romano Pontífice. „Rogito“ é um texto guardado num cilindro de metal que recorda os traços marcantes da vida e do ministério do Papa, desde o seu nascimento até aos seus últimos dias pic.twitter.com/SDx8Nkf37o
— Vatican News (@vaticannews_pt) April 25, 2025



