Nemecko v nedeľu čakajú predčasné parlamentné voľby v čase otrasov Európy a jej najväčšej ekonomiky, keď americký prezident Donald Trump ukončil jednotný postoj Západu ku konfliktu na Ukrajine.
Okrem toho Trumpove hrozby obchodnou vojnou znamenajú pre Nemecko ďalšie problémy po tom, ako sa jeho ekonomika za posledné dva roky zmenšovala. Nemecká spoločnosť je pritom polarizovaná v otázkach imigrácie a bezpečnosti.
Favoritom volieb je koalícia CDU/CSU
Nedeľné hlasovanie sa koná s viac ako polročným predstihom po tom, ako sa začiatkom novembra rozpadla trojkoalícia stredoľavicového kancelára Olafa Scholza. Konzervatívna aliancia Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) a jej sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) vedená Friedrichom Merzom má v prieskumoch dlhodobo podporu zhruba 30 percent voličov, čo je dvojnásobok oproti Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD) kancelára Olafa Scholza.
Najsilnejším konkurentom konzervatívcov je krajná pravica
Na druhom mieste je však v prieskumoch krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s približne 20-percentnou podporou. AfD čerpá podporu z rozhorčenia obyvateľov krajiny z množstva prípadov vražedných útokov nožmi a autami, ktoré majú na svedomí imigranti. S AfD sympatizuje najbližší okruh spolupracovníkov amerického prezidenta Donalda Trumpa, pričom podporu jej vyjadril technologický miliardár Elon Musk či viceprezident JD Vance.
V stredajšej záverečnej televíznej debate so Scholzom líder CDU vyzval Nemcov, aby mu dali silný mandát na „riešenie dvoch veľkých problémov krajiny: migrácie a ekonomiky“. Scholz v piatok na svojom záverečnom predvolebnom zhromaždení v Dortmunde zdôraznil svoju podporu suverenite Ukrajiny. Scholz sa zaviazal, že: „Nenecháme Ukrajinu osamotenú a nebudeme rozhodovať za ich chrbtom a zaručíme, aby Ukrajina bola krajinou, ktorá si môže zvoliť svoju vlastnú vládu“.
Zostavovanie vlády nebude ľahké
Ak sú prieskumy správne, v parlamentných voľbách vyhrá Merzova strana, ale na zostavenie vlády bude potrebovať podporu najmenej jednej a možno aj dvoch ďalších strán. Líder CDU/CSU vylúčil vytvorenie vládnej koalície s AfD. Znamená to, že jeho najpravdepodobnejšími partnermi budú SPD a Zelení, ktorých predvolebné preferencie sú na úrovni 15 a 13 percent.
Odhadované rozloženie síl znamená, že vyjednávania o vláde budú zdĺhavé. „Vytvorenie koalície bude pravdepodobne skutočne veľmi ťažké,“ povedal výskumník Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy Jacob Ross.