Nemecko a Írsko odsúdili kroky britskej vlády smerom k jednostrannému prepísaniu častí pobrexitovej obchodnej dohody s Európskou úniou.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a jej írsky náprotivok Simon Coveney uviedli, že neexistuje „žiadne právne ani politické opodstatnenie“ na zmeny v dohodnutých obchodných pravidlách týkajúcich sa Severného Írska.
Porušenie medzinárodnej dohody
Obaja ministri v nedeľu v britských novinách The Observer uviedli, že Británia poruší medzinárodnú dohodu, ktorú súčasný britský premiér Boris Johnson podpísal pred necelými dvomi rokmi. Dodali, že Spojené kráľovstvo ju neuzavrelo „v dobrej viere“.
Aj po dvoch rokoch Brexit sťažuje obchodnú výmenu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ (komentár)
Londýn chce zmeniť severoírsky protokol tak, aby uľahčil tok niektorých tovarov z Veľkej Británie do Severného Írska. Odstránenie colných kontrol niektorých tovarov by podľa EÚ bolo porušením dohody. Na základe nej zostalo Severné Írsko súčasťou jednotného trhu únie s tovarmi, keďže cieľom bolo zachovať otvorené hranice medzi Írskom a Severným Írskom.
Byrokracia a problémy
Vytvorilo to však nové colnice pre tovary prichádzajúce do Severného Írska zo zvyšku Spojeného kráľovstva. Vznikla tak byrokracia a problémy so subdodávkami pre niektoré firmy.
Johnsonova vláda nedokázala naplniť sľuby. Po brexite sa firmám zvýšili náklady a pribudla byrokratická záťaž
Rozhnevalo to tiež severoírskych unionistov, podľa ktorých kontroly podkopávajú rolu Severného Írska v Spojenom kráľovstve a destabilizujú krehkú politickú rovnováhu pre mier v regióne.
Únia im hrozí odvetou
EÚ pohrozila odvetou, čo vyvolalo obavy z obchodnej vojny medzi dvoma hlavnými hospodárskymi partnermi. Veľvyslanec bloku v Británii Joao Vale de Almeida nedávno povedal, že britský plán je „nezákonný, pretože je porušením práva EÚ, práva Spojeného kráľovstva a medzinárodného práva“.